موشن گرافیک قدرت و قادر

در این مطلب یکی از موشن گرافیک های مجموعه ی اندیشکده ایمان که با تولید موشن گرافیک های اعتقادی درصدد برطرف کردن شبهات عقایدی و بالا بردن میزان علم اعتقادات برآمده است را تقدیم مخاطبین سایت بهاردل می کنیم و موضوع این قسمت قدرت الهی می باشد.

موشن گرافیک قدرت و قادر

سؤال: چرا خدا قدرت دارد و قادر است؟

تا حالا حتماً اصطلاحات قدرت و قادر بودن خیلی به گوشتان خورده است. اما شده با خودتان فکر کنید که معنای دقیق قدرت چیست؟ اگر صفت قدرت بخواهد به کسی نسبت شود باید سه چیز در آن شخص وجود داشته باشد.

اول:
اینکه آن شخص باید قادر بر انجام دادن چیزی باشد مثلاً به کسی که می تواند سنگی را بردارد و جابجا کند می شود صفت قدرت را نسبت داد اما به خود آن سنگی که توسط خود این شخص جابجا شده است و کاری روی آن انجام شده است نمیشود صفت قدرت را نسبت بدهیم.

دوم:
اینکه آن شخص باید به آن کاری که انجام میدهد علم و آگاهی داشته باشد، به عنوان مثال نمیشود به آتش نسبت داد که قدرت بر ایجاد گرما دارد چون آتش بر ایجاد گرما توسط خودش علم و آگاهی ندارد بلکه خصوصیت ذاتی اش این است که با به وجود آمدنش گرما و حرارت هم بوجود می آید.

سوم:
اینکه اون شخص به سبب همین علم و آگاهی اش با کمال اختیار آن کار را انتخاب کند و انجام بدهد مثلاً وقتی شما تشنه می شوید چون میدانید آب تشنگی را بر طرف می کند همین علم و آگاهی تان شما را به سمت آب می کشاند و شما با اختیار کامل آب می خورید و همین یعنی شما قدرت بر آب خوردن دارید. اما اگر کسی مجبورتان کند که آب بخورید دیگر نمی شود صفت قدرت را بر شما نسبت داد. پس هر کسی که این سه خصوصیت را داشت می شود صفت قدرت را به او نسبت داد.

بیان صفت قدرت برای خداوند

حتی نسبت دادن صفت قدرت به خدا هم از این قاعده مستثنی نیست و باید این سه خصوصیت در خدا هم باشد حالا ببینیم که واقعاً این سه خصوصیت ها در خدا هست یا نه؟

قبلاً ثابت کرده ایم که همه موجودات عالم را واجب الوجود یا همان خدا بوجود آورده است پس خصوصیت اول، یعنی قادر بودن بر انجام دادن کار در خدا هست همچنین قبلاً ثابت کردیم که واجب الوجود یا همان خدا بر همه چیز علم دارد و هیچگونه جهلی در وجودش راه ندارد پس خصوصیت دوم قدرت، یعنی علم داشتن نسبت به انجام دادن کار هم در خدا هست و اما خصوصیت سوم قدرت، یعنی انجام اختیاری کارها از روی علم وآگاهی خدا این خصوصیت را هم دارد یعنی این علم خداست که سبب انجام کارهایش می شود و منشأ افعال خدا علم ذانتی اش است و از طرفی چون خدا همه موجودات را به وجود آورده است هیچ موجودی قادر نیست خدا را بر انجام کاری مجبور کند پس وقتی متوجه شدیم همه خصوصیت های صفت قدرت در خدا هست می فهمیم خدا قادر است و صفت قدرت برای خدا ثابت می شود.

برای مشاهده کلیپ های قرآنی

در کانال آپارات بهاردل

اینجا کلیک کنید.

admin

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 0

    لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
    جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
    دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

    دیدگاه خود را بیان کنید

جدیدترین محصولات