موشن گرافیک علت و معلول (تسلسل)

در این مطلب یکی از موشن گرافیک های مجموعه ی اندیشکده ایمان که با تولید موشن گرافیک های اعتقادی درصدد برطرف کردن شبهات عقایدی و بالا بردن میزان علم اعتقادات برآمده است را تقدیم مخاطبین سایت بهاردل می کنیم و موضوع این قسمت علت و معلول (تسلسل) می باشد.

موشن گرافیک اعتقادی

سؤال: آیا در عالم چیزی وجود دارد؟ چرا تسلسل باعث میشود که هیچ موجودی به وجود نیاید؟

موجود (الف) را تصور کنید که موجود (ب) را به وجود آورده است و وجودِ موجود (ب) کاملاً به آن وابسته است.
به موجود (الف) علت، و به موجود (ب) معلول گفته می شود، حالا اگر خودِ موجود (الف) وجودش به موجود دیگری وابسته باشد و این قضیه بدون اینکه پایانی داشته باشد تا بی نهایت ادامه داشته باشد به آن تسلسل در علت ها گفته میشود،

مثلاً اگر یک مسابقه ی دو بی نهایت شرکت کننده داشته باشد و هرکدام از شرکت کننده ها بگوید تا نفر بعدی حرکت نکند من هم حرکت نمی کنم به هیچ وجه این مسابقه برگزار نمیشود و همین برای تسلسل در علت هاست اما همیشه می بینیم مسابقه دو برگزار می شود و دونده ها کاری با دویدن هم دیگر ندارند اصلا محال است بی نهایت موجود وابسته بدون تکیه کردن به یک موجود مستقل وجود داشته باشند چون اگر اینطوری باشد معنی اش اینکه موجود اول بگوید تا موجود دوم بوجود نیاید من هم بوجود نمیایم و موجود دوم هم بگوید تا موجود سوم بوجود نیاید من هم بوجود نمیایم و این قضیه تا بی نهایت تکرار بشود کاملا مشخص است هیچ موجودی بوجود نمیاد دقیقاً مثل مسابقه دو.

اثبات و استدلال

اگر این را خوب متوجه شدید وارد بحث اصلی مان شویم، به نظر شما چیزی در عالم هست یا نه؟ اگر بگویید چیزی در عالم وجود ندارد از شما می پرسیم که خود شما وجود دارید یا نه؟

اگر جواب بدهید که من وجود دارم اعتراف کرده اید که چیزی در عالم هست و اینکه بگویید من وجود ندارم، اولاً اگر وجود ندارید چطوری دارید حرف میزنید و ثانیاً چون هرکسی به وجود خودش یقین دارد حداقل اینکه وجود شما عملاً به وجود داشتن تان اعتراف کردید اما اگر جوابتان مثبت باشد و بگویید بله چیزی در عالم هست از شما می پرسیم آیا این چیزی که هست توسط چیز دیگری بوجود آورده شده است؟ واگر پاسخ بدهید آن چیز را چیز دیگری به وجود آورده است، خوب به شما میگوییم که آن چیز را چه چیزی بوجود آورده است و این سؤال تا بی نهایت ادامه پیدا می کند و تسلسل در علت ها ادامه پیدا می شود.

تسلسل هم همانطور که باعث می شد مسابقه دو شروع نشود اینجا هم باعث می شود هیچ موجودی به وجود نیاید اما با توجه به اینکه ما موجودات زیادی را در عالم می بینیم می فهمیم که سلسله موجودات نهایتاً به موجودی میرسد که موجود دیگر آن را به وجود نیاورده است و آن موجود همان خداست ولی اگر بگویید چیز دیگری آن را به وجود نیاورده است اولاً قبول کردید که چیزی وجود دارد و ثانیاً قبول کردید که چیز دیگری او را بوجود نیاورده است و چنین موجودی همان خداست.

«برای مشاهده موشن گرافیک ها و کلیپ های قرآنی در آپارات بهاردل اینجا کلیک کنید.»

admin

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 0

    لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
    جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
    دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

    دیدگاه خود را بیان کنید

جدیدترین محصولات