فلسفه غیبت امام زمان (عج) | مهدویت – قسمت چهارم

در قسمت قبل از طرح مهدویت به وظایف شیعیان در عصر غیبت و مقوله انتظار پرداختیم و در این قسمت از مهدویت درباره فلسفه غیبت امام زمان (عج) می پردازیم. قسمت های اول، دوم، سوم و چهارم مهدویت متناسب برای تمامی مقاطع تحصیلی می باشد و معلمین می توانند این مطالب را با بیان جذاب و شیوا و متناسب با مقطع تحصیلی خود به دانش آموزان ارائه دهند.


فلسفه غیبت امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف)

در اینکه فلسفه غیبت امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) چیست؟ نکات مختلفی در روایات و کلمات بزرگان آمده است که هر کدام می تواند بخشی از حکمت غیبت حضرت باشد؛

۱- حفظ شدن از ظالمان:
همه امامان قبلی توسط ظالمان زمان خود شهید شدند و اگر آن حضرت نیز آشکار شوند حتماً یا باید دست بیعت به ظالمان زمان خود دهند که در این صورت نمی توانند حق را آن طور که هست بیان کنند و حکومت حق را پایه گذاری نمایند و یا به دست ظالمان شهید می گردند.

پس آن حضرت به این علت در غیبت به سر می برند که از شر ستمگران در امان باشند تا زمانی که شرائط برای قیامشان فراهم گردد و بتوانند ظاهر شده و در برابر ستمگران بایستند.

حضرت عبدالعظیم حسنی از امام محمدتقی از پدرانشان از امیرالمومنین (علیهم السلام) نقل کرده است که فرمود:
قائم ما غیبتی دراز مدت دارد، و گویا شیعیان را می بینیم که در زمان غیبت او همانند حیوان گرسنه ای که دنبال چراگاه می گردد در جستجوی اویند ولی او را نمی یابند . آگاه باشید که هرکس از ایشان که بر دینش ثابت بماند و در اثر طول غیبت امامش دچار قساوت قلب نگردد در روز قیامت با من در درجه من خواهد بود.
سپس فرمود: هنگامی که قائم ما قیام می کند بیعتی از هیچکس برگردن او نخواهد بود (و هیچ حاکم ستمگری تسلطی بر او نخواهد داشت) و بدین منظور، مخفیانه متولد می شود و از چشم مردم، غایب می گردد.

۲- آزمایش مردم:
غیبت آن حضرت آزمایشی بزرگ است برای کسانی که در عصر غیبت به سر می برند تا معلوم شود چه کسانی در برابر حکم خدا تسلیم هستند و چه کسانی از حق سرباز می زنند.

از امام سجاد از پدرش از امیرالمؤمنین (علیهم السلام) روایت شده که فرمود: قائم ما دو غیبت دارد که یکی طولانی تر از دیگری است، و تنها کسانی که یقین قوی و معرفت صحیح داشته باشند بر امامت او ثابت می مانند.

۳- آماده نشدن مردم:
امام دوازدهم را خداوند برای احیاء حق در همه جهان و نشر همه معارف و علوم معارف و علوم الهی و تکامل بشر قرار داده است و چنین کاری فقط در زمانی ممکن است که مردم به رشد علمی خاصی برسند که بتوانند آن معارف را از حضرتش بگیرند و بفهمند.

در روایات آمده که همه علومی که توسط انبیاء و أئمه بیان شده دو بخش از بیست و هفت بخش است و بیست و پنج بخش از آن را حضرت امام زمان ارواحنا فداه آشکار می سازد.

برای تحقق چنین وعده ای باید سالها بگذرد تا قابلیت در مردم حاصل شود و حضرت ظهور بفرمایند.

۴- روشن شدن عظمت مقام و حکومت امام:
در برخی از روایات نیز اشاره شده که حکومت آن حضرت آن آخرین حکومت است تا هرکس که مدعی است می تواند بشر را به سعادت برساند بیاید و به شکست بخورد و همه اعتراف کنند که بدون اتکاء به علم ملکوتی راهی برای اقامه حکومت عدل ندارند.

تولیدات و محصولات قرآنی
را در آپارات بهاردل
مشاهده کنید

admin

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 0

    لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
    جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
    دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

    دیدگاه خود را بیان کنید

جدیدترین محصولات