مهدویت – قسمت سوم

بسم الله الرحمن الرحیم در بخش مهدویت مطالبی در خصوص امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) را تقدیم شما می کنیم تا با کسب اطلاعات، معرفتمان نسبت به امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) افزایش یابد

السلام علیک یا صاحب الزمان (علیه السلام) – مهدویت قسمت سوم

وظایف شیعیان درعصرغیبت

وظیفه اصلی شیعیان در عصر غیبت همان تقوا و تهذیب نفس است و باید هر چه می توانند تلاش کنند که رضایت آن حضرت را تحصیل نمایند. آن حضرت بسان معلمی دلسوز و پدری مهربان از شیعیان چیزی نمی خواهد مگر بندگی خدا و رشد و ترقی و دل کندن از دنیا و بالا رفتن به سوی خداوند که نفع همه این امور فقط به خود شیعیان می رسد.

در کنار این وظیفه اصلی شیعیان باید نهایت استفاده را از ارتباط قلبی با آن حضرت ببرند؛ هر چه انسان در قلبش بیشتر به آن حضرت توجه داشته باشد از نور آن حضرت بیشتر بهره می برد. موارد زیر نمونه هائی است از راههای اتصال قلبی به آن حضرت:

۱- تلاش برای تحصیل معرفت به مقام امام و شناخت امام زمان به طور خاص.

۲- به یاد داشتن آن حضرت در همه حالات و ساعات و زیاد صدا زدن آن حضرت و بر زبان آوردن ذکر شریف یا صاحب الزمان و صلی الله علیک یا حجه الله و یا بقیه الله و …

۳-توسل به آن حضرت و خواندن زیارت های خاص آن مانند دعای ندبه و زیارت آل یاسین و … و قرارا دادن ساعاتی از هفته برای خلوت کردن و مناجات کردن با آن حضرت.

خلوت کردن با خداوند و اولیاء او و مناجات خواندن و درد دل کردن محبت آفرین است و قلب انسان را با عشق خدا و اولیائش پیوند می زند. ممکن نیست که انسان کسی را دوست داشته باشد مگر اینکه دوست دارد که با او خلوت کرده و انس بگیرد و به همین جهت اولیاء خدا و شیعیان خاص همیشه از ساعات نیمه شب برای خلوت کردن با خداوند و اولیاء او کمک گرفته و با اتصال قلبی از آن دریاهای نور مدد می گیرند.

۴- دعا کردن برای آن حضرت؛ مؤمن باید تلاش کند هرگاه می خواهد برای خودش از خداوند چیزی طلب کند ابتداء برای آن حضرت دعا کند، چون آن حضرت از همه بیشتر بر گردن ما حق دارند و انسان همیشه اول برای کسانی که آنها را دوست دارد طلب خیر می کند و سپس برای خودش . زیاد خواندن دعاهائی چون دعای اللهم عجل لولیک الفرج بسیار مفید است.

فرج به معنای گشایش است و برآورده شدن هر حاجتی را فرج می نامند. امام زمان (علیه السلام) حاجات بسیاری دارند و بخش مهمی از آن رفع بلایا و گرفتاری شیعیان آن حضرت است و هر مصیبتی برای هر یک از شیعیان و پیروان دل آن حضرت را به درد می آورد.
وقتی برای فرج امام زمان ارواحنا فداه دعا می کنیم از خداوند برآورده شدن حاجات آن حضرت را طلب می کنیم که یکی از آنها ظهور پر برکت آن حضرت است.

۵- صدقه دادن برای آن حضرت؛ عادت کنیم که هر روز خود را با صدقه آغاز کنیم و در هر صدقه ای اول نیت سلامت امام زمان (علیه السلام) و نزدیکان آن حضرت را داشته باشیم.

۶- هدیه کردن اعمال حسنه به آن حضرت؛ وقتی زیارت یا کار خیری انجام می دهیم ثواب آن عمل را به آن حضرت هدیه کنیم.

می دانیم که هر خیری که به ما می رسد از ناحیه امام علیه السلام است و ما چیزی نداریم که بتوانیم با آن به امام علیه السلام خدمتی نموده و کمکی به آن حضرت نمائیم.
هدیه ما به امام علیه السلام مانند هدیه ای است که فرزند برای پدر و مادر خود با پول های قلکش می خرد؛ پولهائی که در طول زمان از خود پدر و مادر گرفته و جمع کرده است.
در حقیقت فرزند با این کار فقط ابراز محبت می نماید نه اینکه کاری واقعا برای پدر و ادر انجام دهد.
داستان معروف هدیه آوردن مورچه برای حضرت سلیمان نبی (علیه السلام) نیز مثال خوبی برای هدایائی است که ما برای پیامبر اکرم و ائمه (علیهم السلام) می فرستیم.

۷- تبلیغ و ترویج نام و یاد آن حضرت و معارف قرآن و اهل بیت (علیهم السلام) که موجب خوشنودی آن حضرت است.و نیز به پا داشتن مجالس ذکر و یاد اهل بیت (علیهم السلام) و توسل به ایشان.

دیدار حضرت امام زمان (علیه السلام) از آرزوهای همه عاشقان آن حضرت است و اگر نصیب کسی شود نعمتی بسیار بزرگ است ولی باید توجه کرد هدف شیعه و مؤمن نباید دیدار باشد؛ چون دیدار به تنهائی از کسی دردی دوا نمی کند.
چه بسیار از اصحاب پیامبراکرم (صلی الله علیه و آله) که هر روز ایشان را می دیدند ولی قلبشان به نور آن حضرت نورانی نشد.
هدف شیعه باید اطاعت و نوکری آن حضرت باشد و تلاش خود را برای تحصیل رضایتشان بنماید و منتظر باشد که اگر مولا و صاحب اختیارش صلاح دانستند که ملاقات ظاهری را نیز روزی وی نمایند از این نعمت نیز بهره مند شود.
بنابراین در دعاها و توسلات باید دقت کنیم حاجت و مقصود اصلی را رضای امام و طاعتشان قرار دهیم و تقاضای دیدار را به عنوان مقصود و غرض اولی مطرح نمائیم.

« برای مشاهده قسمت دوم مهدویت اینجا کلیک کنید »

انتظار

یکی از وظایف مهم در عصر غیبت انتظار فرج و ظهور است؛ در روایات آمده که اگر کسی در عصر غیبت حضرت انتظار ظهورشان را داشته باشد در ثواب با کسانی که در عصر حضور حضرت بوده و در خدمت حضرتند مساوی است.

وقتی کسی منتظر یک میهمان است باید چگونه باشد؟ باید خود را آماده پذیرائی از او کرده و منزل را مهیا نماید و اسباب پذیرائی را فراهم کند و پس از آن نگاهش به در باشد که چه زمان میهمان از در می رسد.

انتظار ظهور نیز به این معناست که انسان با تهذیب نفس و تلاش برای زمینه سازی برای ظهور آن حضرت و مبارزه با دشمنان و تقویت دوستان خود و دیگران را برای ظهور حضرتش آماده نموده و همیشه نیز به یاد آن حضرت باشد و برای ظهور حضرت لحظه شماری نماید.

چنین کسی که زندگیش را با تقوا و یاد امام (علیه السلام) به رنگ خدائی درآورده حتماً هم درجه با کسانی است که در عصر ظهور در محضر حضرت حضور دارند.

با عضویت در کانال بهاردل در ایتا از تولیدات قرآنی

دارالقرآن موسسه پیام غدیر آگاه شوید.

admin

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 0

    لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
    جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
    دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

    دیدگاه خود را بیان کنید

جدیدترین محصولات