مناسبت ۷ ذی الحجه – شهادت امام محمد باقر (علیه السلام) – تقویم شیعه

به مناسبت شهادت امام محمد باقر علیه السلام در روز هفتم ماه ذی الحجه، مختصری از ماجرای شهادت آن امام بزرگوار را خدمت شیعیان و موالیان اهل بیت علیه السلام بیان می کنیم. از خداوند مسئلت داریم که ما را جزو شیعیان آن حضرت قرار بدهد و دعای خیرشان شامل حال ما بشود.

شهادت امام باقر (عیه السلام)

در چنین روزی مصادف با دوشنبه، در سال ۱۱۴ امام باقر (علیه السلام) توسط هشام بن عبدالملک مسموم و شهید شد. در شب شهادت به امام صادق (علیه السلام) فرمودند: «من امشب جهان را بدرود خواهم گفت. هم اکنون پدرم علی بن الحسین (علیهما السلام) را دیدم که شربتی گوارا نزد من آورد و نوشیدم و مرا به سرای جاوید و دیدار حق بشارت داد».

در روایت دیگری فرمودند: «ای فرزند گرامی، مگر نشنیدی که حضرت علی بن الحسین (علیهما السلام) از پس دیوار مرا ندا کرد: «ای محمد بیا، زود باش که ما انتظار تو را می کشیم».

شهادت امام محمد باقر (علیه السلام) را به همه شیعیان و محبان اهل بیت (علیهم السلام) تسلیت عرض می کنیم.

آن حضرت چندین روز و به قولی سه روز در حالت درد از اثر سم به سر می بردند تا به شهادت رسیدند. فردای آن روز بدن مطهر و پاک آن دریای بیکران دانش خدایی را در خاک بقیع کنار مزار امام مجتبی و امام سجاد (علیهما السلام) به خاک سپردند.

آن حضرت هشتصد درهم برای تعزیه و ماتم خود وصیت فرمود. حضرت صادق (علیه السلام) فرمودند: پدرم فرمود: « ای جعفر، از مال من مقداری وقف کن برای ندبه کنندگان که ده سال در منی در موسم حج بر من گریه کنند، و مراسم ماتم را تجدید نمایند».

قبرستان بقیع (واقع در مدینه) محل دفن امام محمد باقر (علیه اسلام)

آقا و مولایمان حضرت باقر (علیه السلام) در کربلا شرف حضور داشت. شب یازدهم، بازار کوفه، کنار سرهای مطهر، اسارت شام و مجلس یزید را دیده است و هر زمان که متذکر شهادت حسین بن علی (علیه السلام) و اسارت عمه هایش می شد، اشک از چشم مبارکش مانند دُرّ جاری می گشت.

منابع

 • توضیح المقاصد: ص۲۹
 • کافی: ج۱، ص۲۶۰
 • فیض العلام: ص۱۱۰-۱۱۱
 • کافی: ج۳، ص۲۱۷

برای مشاهده مناسبت های روزهای هفته در کانال تلگرام بهاردل عضو شوید

admin

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 0

  لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
  جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
  دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

  دیدگاه خود را بیان کنید

جدیدترین محصولات