مناسبت ۱ رجب – ولادت امام باقر (علیه السلام) – تقویم شیعه
Rate this post

Rate this post

در این مطلب از تقویم شیعه، به مناسبت ولادت امام محمد باقر (علیه السلام) بخشی از زندگینامه این امام بزرگوار را تقدیم شما شیعیان و محبین اهل بیت (علیهم السلام) می نماییم.

ولادت امام محمد باقر (علیه السلام) بهاردل-تقویم شیعه

ولادت امام باقر (علیه السلام)

حضرت امام محمد بن علی باقر العلوم (علیهما السلام) در روز جمعه اول رجب سال ۵۷ ه در مدینه متولد شدند.

ولادت آن حضرت روزهای سوم و ششم صفر و پنجم و بیست و دوم رجب هم ذکر شده است.

نام، کنیه و القاب امام باقر (علیه اسلام)

نام مبارک آن حضرت محمد، کنیه ایشان ابوجعفر و القاب آن حضرت باقرالعلوم، الشاکرلله، هادی، امین و شبیه است،و لقب اخیربه خاطر شباهت آن حضرت به پیامبر (صلی الله علیه و آله) است.

پدر و مادر امام باقر (علیه السلام)

پدر بزرگوارش حضرت امام زین العابدین علی بن الحسین (علیه السلام) و مادر آن حضرت ام عبدالله فاطمه دختر امام حسن مجتبی (علیه السلام) است.

امام باقر (علیه السلام) اولین علوی است که از پدر و مادر نسب شریفش به پیامبر (صلی الله علیه وآله) و امیرالمومنین و حضرت زهرا (سلام الله علیها) می رسد.

عظمت و شرافت مادر امام باقر (علیه السلام)

امام صادق (علیه السلام) درباره ام عبدالله می فرمایند: «جده ام صدیقه بود و در میان فرزندان امام حسن (علیه السلام) زنی به درجه و مرتبه ی او نرسید».

در عظمت و شرافت این بانو همین بس که با حضرت سید الساجدین علی بن الحسین و باقر العلوم (علیهم السلام)در واقعه ی کربلا حضور داشت

و همراه آن بزرگواران و زینب کبری و دیگر اهل بیت (علیهم السلام) به اسارت رفت و وقایع کوفه و شام را دید.

دوره امامت

امام محمد باقر (علیه السلام) در سال ۹۵ قمری پس از شهادت پدرش به امامت رسید و تا زمان شهادت (سال ۱۱۴ق) امامت را بر عهده داشت.

احادیث برجا مانده از پیامبر(صلی الله علیه و آله) که در آنها به امامت وی پس از امام زین العابدین (علیه السلام) اشاره شده، از دلایل امامت او به شمار می‌آید.

امام سجاد(علیه السلام) نیز به وی زیاد اهمیت می‌داد و در پاسخ سؤالی دراین باره فرمود: «این بدان سبب است که امامت در فرزندان او باقی خواهد ماند تا روزی که قائم ما قیام کند و دنیا را پر از عدل و قسط نماید. پس او هم امام است و هم پدر امامان».

آیا از مناسبت های روزهای سال آگاهی دارید؟؟؟!!!

برای مشاهده تقویم شیعه در سایت بهاردل اینجـــا کلیک کنید

اصحاب و شاگردان

گفته شده، شیخ طوسی شمار اصحاب و شاگردان امام محمد باقر(علیه السلام) را که از او نقل حدیث کرده‌اند ۴۶۲ مرد و دو زن دانسته است.

از نظر علمای شیعه، زراره بن اعین، معروف بن خربوذ مکی، ابوبصیر اسدی، فضیل بن یسار، محمد بن مسلم طائفی و برید بن معاویه عجلی از فقیه‌ترین فقیهان صدر اسلام از اصحاب امام محمد باقر(علیه السلام) و امام جعفر صادق(علیه السلام) بوده‌اند.

در میان اصحاب و شاگردان امام محمد باقر(علیه السلام) برخی از نظر اعتبار و وثاقت مورد اتفاق اهل سنت و امامیه‌اند، و دسته‌ای به دلیل گرایش‌های شیعی، فقط مورد اعتماد امامیه هستند.

تفسیر

امام محمد باقر(علیه السلام) بخشی از وقت خود را به بیان مباحث تفسیری اختصاص داده بود که برگزاری جلسات تفسیر و پاسخ به سوالات و شبهات دانشمندان و مردم از جمله آنهاست.

گفته شده امام محمد باقر (علیه السلام) کتابی در تفسیر قرآن نوشته است که محمد بن اسحاق ندیم در کتاب الفهرست، از آن نام برده است.

امام محمد باقر (علیه السلام)، شناخت قرآن را منحصر در اهل بیت می‌دانست.

چرا که آنان‌اند که می‌توانند محکمات قرآن را از متشابهات و ناسخ و منسوخ را تشخیص دهند و چنین علمی در نزد هیچ کس غیر از اهل بیت وجود ندارد.

حدیث

امام محمد باقر(علیه السلام) به احادیث رسول اکرم(صلی الله علیه و آله) اهمیت می‌داد، تا جایی که جابر بن یزید جعفی از شاگردان امام باقر، ۷۰ هزار حدیث از پیغمبر اکرم نقل کرده است.

حضرت تنها به نقل حدیث و انتشار آن اکتفا نکرده، بلکه اصحاب خود را به همت گماشتن در فهم حدیث و آشنایی پیدا کردن با معانی آن فرا می‌خواند.

ایشان فرمود: مراتب شیعیان ما را با میزان روایت‌کردنِ آنان از احادیثِ اهل بیت و معرفتشان به آن احادیث بشناسید، و معرفت، همان شناخت روایت و درایه الحدیث است، و با درایت و فهم روایت است که مؤمن به بالاترین درجات ایمان می‌رسد.

کلام

در زمان امام محمد باقر(علیه السلام) با توجه به فرصت ایجاد شده و کمتر شدن فشار و کنترل از سوی حاکمیت، زمینه برای ظهور و بروز عقاید و افکار مختلف بوجود آمد

که خود این باعث ایجاد و رواج افکار انحرافی در جامعه شد، در این شرایط امام ضمن بیان عقاید اصیل و صحیح شیعی و رد عقاید باطل، شبهات مربوطه را پاسخ می‌داد.

او بحث‌های کلامی خود را ناظر به این امور مطرح می‌کرد. از جمله این مباحث عاجز بودن عقل انسان از درک حقیقت خداوند، ازلی بودن واجب الوجود و وجوب اطاعت از امام(علیه السلام) بود.

میراث دیگری نیز از امام به یادگار مانده است که میراث فقهی و میراث تاریخی از آن جمله است.

«برای مشاهده تولیدات تصویری قرآنی در کانال ایتا اینجـــا کلیک کنید.»

admin

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 0

    لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
    جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
    دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

    دیدگاه خود را بیان کنید