معرفی کتاب تفسیر معین ( راهنمای مفاهیم قرآن کریم )

آشنایی مختصری با کتاب تفسیر معین

ترجمه فارسی کتاب «التفسیر المعین للواعظین و المعتظین» به منظور آموزش مفاهیم قرآن کریم با استفاده از «روش یادگیری فعال» (ایجاد خلاقیت و فعایت ذهنی در مخاطبان) صورت گرفته است و مخاطب با خواندن کتاب تفسیر معین اطلاعاتی کافی را کسب می کند.

همه علاقه مندان با مطالعه این کتاب ، ضمن فراگرفتن شرح و توضیح بیش از هفت هزار واژه از قرآن کریم ، یادگیری مفاهیم قرآن کریم ، با بیش از پانصد موضوع از موضوعات اساسی قرآن کریم همراه با بیش از پنج هزار حدیث از ائمه اطهار (علیهم السلام) آشنا می شوند. این مجموعه ، به صورت کامل ( سی جزء قرآن کریم ) چاپ شده است.

معرفی کتاب تفسیر مبین
معرفی کتاب تفسیر مبین

مقدمه ای از نویسنده کتاب تفسیر معین

تفسیر معین ، دستاورد رنج و نیازی است که بیش از ۱۰ سال با من همراه بوده است. همواره در گفت و گوهایم به مرجعی نیاز داشتم که شامل نظرات اسلام در زمینه های گوناگون و مستند به آیات و روایات باشد. در عین حال ، سبکبار و زود فهم نیز باشد و مارا برای درک نظرات دین حنیفان آماده کند.

بر همین اساس ، معرفی کتاب تفسیر معین و شروع به نوشتن یادداشت هایی در حاشیه قرآن کریم کردم. بعد از کامل شدن آن ها و فراهم آمدن شرایط لازم ، از بزرگان ، دانشمندان و اساتید و متفکران نظرخواهی کردم که آن ها هم آن را نیکو یافتند.

پس از مراجعه به تفسیر های مهم و آگاهی از روش های تنفسیرهای مختصر و همچنین اطلاع یافتن از هزاران حدیث نبوی که از نظر مذاهب مختلف اسلامی معتبرند ، به روش جدیدی در تفسیر رسیدم که امیدوارم متناسب با ذوق خواننده امروزی باشد.

در این روش ، من از روش تفسیر هایی که شرح آیه ها و متن های روشن و غیر روشن را بیهوده طولانی می کنند ، دوری گزیده ام. زیرا در این گونه تفسیر ها ، گاهی میان آیه و تفسیر آن تناسب وجود ندارد.تا جایی که بیشتر خوانندگانی که این گونه تنفسیر ها را خوانده اند ، به خواندن قرآن هایی رو می آورند که خالی از هرگونه تفسیر باشد و به این سبب از تفسیر صحیح نیز محروم می شوند.

تا جایی که بیشتر خوانندگانی که این گونه تنفسیر ها را خوانده اند ، به خواندن قرآن هایی رو می آورند که خالی از هرگونه تفسیر باشد و به این سبب از تفسیر صحیح نیز محروم می شوند.

بنابر این ، ابتدا متن روشنی از قرآن را برگزیده ام و با توجه به ظرفیت فکری ، فرهنگی و روانی خواننده معمولی ، به شرح آیات مشکل پرداخته ام زیرا تفسیر های مختصر برای خواننده عادی نگاشته می شود و نه برای پژوهشگر. سپس بیش از پانصد موضوع از موضوعات قرآن کریم را برگزیدم و بیش از پنج هزار حدیث را در میان این موضوعات توزیع کردم که در پایین هر صفحه از صفحات قرآن تدوین شده است.

تفسیر قرآن کریم
تفسیر قرآن کریم

« محمد هویدی »

*توجه فرمایید معرفی کتب قرآنی به یادگیری و درک صحیح تری از قرآن و مفاهیم قرآن کریم کمک شایان ذکری خواهد داشت.

شما خواننده عزیز می توانید با قرائت تفسیر یک جلدی معین نیز در زمینه تفسیر قرآن کریم آگاهی کافی را کسب کنید

روش های این تفسیر

 • شرح و توضیح بیش از هفت هزار کلمه و متن قرآنی
 • مشخص کردن عدد آیات در هنگام شرح ، برای سهولت دستیابی به متن قرآن
 • آوردن احادیث وارد شده در فضیلت سوره ها و ثواب خواندن آن ها
 • انتخاب یک موضوع از موضوعات آیات هر صفحه و ارجاع دیگر موضوعات به آیات مناسب با آن ها در صفحه های دیگر
 • اگر در یک موضوع احادیث متعددی از پیامبر «صلی الله علیه و آله» یا معصومین علیهم السلام وجود داشته ، برای اختصار ، اسم شریف پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله یا معصوم علیهم السلام در حدیث اول آمده است و بقیه احادیث فقط با شماره ذکر شده اند.
 • موضوعات وارد شده در پایین صفحات دو قسمند ، یک قسم آن ها که در قرآن کریم به صراحت نام برده شده اند، مانند نماز (صلاه) حج ، رزق ، جهاد و علم ، و قسمی دیگر که در مفهوم آیات به آن ها اشاره شده است. مانند حقد (کینه) ، تاریخ ، فرصت ، تجربه و غیرت
 • برای موضاعات تفسیر ، فهرستی بر اساس شماره صفحات قرآن و فهرستی دیگر به صورت ابجدی شامل آیات موضاعات مطرح شده، تهیه شده است.
تفسیر قرآن کریم

فواید قرائت و آشنایی با تفسیر معین

 1. دستیابی به معانی روشن و ساده متن های قرآنی که با همه سطوح متناسب داشته باشد.
 2. دسترسی به موضوعات اسلامی با توجه به آیات و احادیث آن ها برای صرفه جویی در وقت مربی ، سخنران و گفت و گو کننده آسان باشد.
 3. اشتیاق خواننده قرآن به دلیل وجود احادیث مربوط به فضیلت و ثواب خواندن آن ها افزایش می یابد.
 4. احادیث نبوی و پند گرفتن از آن ها با توجه به اینکه این احادیث گنجینه سرشاری برای موعظه اند ، حفظ می شوند.
 5. یک جلدی بودن این تفسیر حمل آن را برای تبلیغ در حضر و سفر ساده می کند.
 6. در خواننده شخصیت اسلامی ایجاد میکند ، زیرا اطلاع از مفاهیم اسلامی و آشنایی با منابع اصیل اسلام ، فرد خود را آراسته به اخلاق اسلامی میکند.
 7. توجه یافتن به اینکه «اسلام در تمام زوایای کوچک و بزرگ زندگی انسان رای و نظر دارد» برخی از آنها را می شناسیم و تعدادی را نیز هنوز نشناخته ایم
 8. یقین کردن به یکی بودن راه و روش اسلامی ، هرچند که موضوعات متعدد و مراجع و منابع گوناگون باشند
تفسیر قرآن کریم

شناخت نامه قرآن بر پایه قرآن و حدیث

پیشنهاد سر دبیر بهار دل مطالعه یک کتاب بسیار ارزشمند با نام شناخت نامه قرآن است

توضیحاتی در خصوص نوسنده، چاپ و نشر این اثر

تالیف: محمد هویدی
مترجمان: مختار محمدیان( جزء ۱ تا ۳ )- احمد برادری( جزء ۴ تا ۱۰ )- فضل الله خالقیان ( جزء ۱۱ تا ۱۵ و ۲۱ تا ۲۵ )- حمیدرضا حیدری ( جزء ۱۶ تا ۲۰ و ۲۶ تا ۳۰ )
نظارت علمی: محی الدین بهرام محمدیان
مدیر هنری و طراح گرافیک: مهدی کریم خانی
خوشنویسی عنوان : محمد ظریف صدر
ویراستار: بهروز رضایی کهریز
اصلاح نهایی متن: الهام الکایی
چاپ اول: ۹۱/چاپ چهارم: ۱۳۹۴
تیراژ چاپ چهارم: ۲۰۰۰ نسخه
لیتوگرافی ، چاپ و صحافی: چاپ خجسته
قیمت: ۴۵۰٫۰۰۰ ریال
حق چاپ محفوض است
شابک ۴ – ۰۴۴۱ – ۰۸ – ۹۶۴ – ۹۷۸

admin

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 0

  لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
  جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
  دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

  دیدگاه خود را بیان کنید

جدیدترین محصولات