مسجد جمکران-قسمت بیست و یکم

مسجد مقدس جمکران در نزدیکى شهر مقدس قم واقع شده و همواره پذیراى زائرینى از نقاط مختلف ایران و جهان است. این مکان مقدس، تحت توجهات خاصه حضرت مهدی(عج) قرار دارد و آن حضرت از شیعیانشان خواسته‌اند که به این مکان مقدس روى آورند، چرا که این مکان، داراى زمین شریفى است و حق‌تعالی آن را از زمین‌های دیگر برگزیده است.

مسجد جمکران

انتخاب محل ساخت مسجد جمکران

علامه محدث نوری از شیخ حسن بن مثله جمکرانی نقل می کند که:من سشنبه،هفدهم ماه مبارک رمضان۳۹۳هجری قمری در خانه ی خود خوابیده بودم که ناگاه جماعتی از مردم در خانه ی من امدند و مرا از خواب بیدار کردند و گفتند برخیز و طلب امام مهدی(عج) را اجابت کن،که تو را می خواند.

آنها مرا به محلی که اکنون مسجد است آوردند.وقتی که خوب نگاه کردم،تختی دیدم که فرشی بر آن گسترده شده،و جوانی سی ساله بر آن تخت ،تکیه بر بالش کرده و پیری هم پیش او نشسته است.آن پیر حضرت خضر بود.پس آن پیر مرا بنشاند.

حضرت مهدی(عج)مرا به نام خود خواند و فرمود:برو به حسن مسلم که در این زمین کشاورزی می کند بگو که این زمین شریفی است و حق تعالی آن را از زمین های دیگر برگزیده است و دیگر نباید در آن در آن کشاورزی کند.

حسن بن مثله عرض کرد:ای مولا و سرورم لازم است که من دلیل و نشانه ای داشته باشم تا مردم حرف مرا قبول کنند.حضرت فرمود:تو برو و آن رسالت را انجام بده،ما خودمان نشانه هایی برای آن قرار می دهیم .پیش سید ابوالحسن برو و به او بگو حسن مسلم را احضار کند،و سود چند ساله را که از زمین بدست آورده است وصول کند و با آن پول مسجد را بنا کند.

حسن بن مثله می گوید:چون مقداری راه رفتم دوباره مرا باز خوانده و فرمودند:بزی در گله جعفر کاشانی است،آن را خریداری کن و بدین وضع بیاور،آن را بکش و بر بیماران انفاق کن،هر بیماری و مریضی که از گوشت آن بخورد،حق تعالی او را شفا دهد.

وی گوید:من سپس به خانه بازگشتم و تمام شب را در اندیشه بودم،تا اینکه صبح نماز خوانده به سراغ علی منذر رفتم و ماجرای شب گذشته را برای او نقل کردم و با او به همان موضع شب گذشته رفتم.وقتی که رسیدیم،زنجیرهایی را دیدیم که طبق فرموده ی امام(ع) حدود بنای مسجد را نشان می داد،سپس به قم ،نزد سید ابوالحسن رضا رفتیم،و چون به خانه ی او رسیدیم،خادمان او گفتند:

که او بعد از سحر در انتظار شماست و تو از جمکران هستی.به او گفتم:آری پس به درون خانه رفتم،سید مرا گرامی داشت و بسیار احترام نمود و به من گفت:

ای حسن بن مثله من در خواب بودم که شخصی خطاب به من فرمود:حسن بن مثله نامی از جمکران پیش تو می آید،هر چه گوید تصدیق کن و به سخنش اعتماد کن که سخن او سخن ماست.از هنگام بیدار شدن تا این ساعت منتظر تو بودم.حسن ماجرای شب گذشته گذشته را تعریف نمود.

سید بلافاصله فرمود تا اسب ها را زین نهادند و بیرون آورده و سوار شدند.وقتی به نزدیک روستای جمکران رسیدند،گله ی جعفر کاشانی را دیدند.

حسن به مثله به میان گله رفت و آن بز که پس از همه ی گوسفندانش می آمد،پیش حسن دوید،جعفر سوگند یاد کرد این بز در گله ی من نبوده و تا کنون آن را ندیده بودم.به هر حال ان بز را به مسجد آورده و ذبح نمودند و چون بیماری از گوشت آن می خورد،با عنایت خداوند تبارک و تعالی و الطاف حضرت بقیه الله(عج)شفا می یافت.

حسن مسلم را احضار کرده و منافع زمین را از او گرفتند،و مسجد جمکران را با چوب و دیوار پوشانیدند.سید زنجیرها و میخ ها را با خود به قم برد و در خانه اش گذاشت.هر بیمار و دردمندی که خود را بدان زنجیر می مالید،خداوند تعالی وی را شفای عاجل عنایت می فرمود.ولی پس از فوت سید ابوالحسن،آن زنجیر پنهان گشته و دیگر کسی آنها را ندید.

مسجد شریف جمکران یا صاحب الزمان(ع)در شش کیلومتری شهر مقدس قم واقع شده و همواره پذیرای مشتاقان و شیفتگان حضرتش از نقاط مختلف ایران و جهان می باشد.

کیفیت نماز مسجد جمکران

امام زمان(عج)به حسن بن مثله جمکرانی فرمود: به مردم بگو که به این مکان روی آورده و آن را عزیز بدارند. و چهار رکعت نماز در آن به جای آوردند.دو رکعت اول به نیت نمازتحیت مسجد است که هر رکعت آن،یک حمد و هفت((قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ))خوانده می شود،و در حالت رکوع و سجود هم هفت مرتبه ذکر را تکرار کنند.

دو رکعت دوم به نیت نماز امام زمان(عج)خوانده می شود،بدین صورت که سوره ی حمد را شروع کنند،چون به آیه ی ((إِیَّاکَ نَعْبُدُ وإِیَّاکَ نَسْتَعِینُ))رسیدند،این آیه شریفه را صد مرتبه تکرار نمایند،و بعد از آن بقیه ی سوره حمد را بخوانند.

بعد از پایان حمد،سوره ی توحید را فقط یکبار بخوانند و به رکوع بروند،و ذکر((سُبْحانَ رَبِّی العَظِیمِ وَبِحَمْدِهِ))را هفت مرتبه پشت سر هم تکرار کنند و ذکر هر کدام از سجده ها نیز هفت مرتبه است(یعنی ذکر رکوع را هفت مرتبه تکرار کنند)

رکعت دوم را نیز به همین ترتیب به جای آورند.و چون به پایان رسیدند وسلام داده شد،یک بار گفته شود:((لااله الاّ اللّه)) و به دنبال آن تسبیحات حضرت زهرا(س)خوانده شود،و بعد از آن به سجده رفته و صد بار بگویند:((اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّد)

آنگاه حضرت فرمودند:هر کس این دو رکعت نماز را در این مکان بخواند،مانند آن است که دو رکعت نماز در کعبه ی مکرمه خوانده باشد.

«برای مشاهده تولیدات تصویری قرآنی در کانال ایتا اینجـــا کلیک کنید.»

مهدی مقدس پور

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 0

    لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
    جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
    دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

    دیدگاه خود را بیان کنید

جدیدترین محصولات