فراز، تلاوت کامل و مختصری از زندگینامه استاد عبدالفتاح شعشاعی

در این مطلب از بخش فراز های ناب تلاوت، مختصری از زندگینامه استاد عبدالفتاح شعشاعی و فراز و تلاوت کاملی را تقدیم شما مخاطبین قرآنی سای بهاردل می کنیم.

تصویری از استاد عبدالفتاح شعشاعی
فرازی از استاد عبدالفتاح شعشاعی
تلاوت کامل استاد عبدالفتاح شعشاعی در عراق

مختصری از زندگینامه استاد شعشاعی

استاد شیخ عبدالفتاح شعشاعی سال ۱۸۹۰ میلادی در روستای «شعشاع» از توابع منوفیه مصر چشم به جهان گشود و در ۱۰ سالگی تحت تعلیم و تربیت پدرش شیخ محمود ابراهیم شعشاعی حافظ کل قرآن کریم شد. بی تردید شخصیت قرآنی و دینی استاد شیخ شعشاعی تأثیر گرفته از شخصیت پدرش بود که در روستا همه احترام خاصی به او می گذاشتند و همه او را به عنوان فردی دین‌دار و فاضل می‌شناختند و اقبال عبدالفتاح به تلاوت قرآن کریم نیز متأثر از شخصیت پدرش می باشد.
عبدالفتاح شعشاعی در سال ۱۹۰۰ میلادی با ارشادات و رهنمودهای پدر خویش به طنطا می‌رود. در آنجا چند سالی را از محضر اساتیدی مانند اسماعیل شافعی بهره مند می شود اما هنوز تصمیم ندارد که به صورت آکادمیک و رسمی وارد آموزش قرآن و فراگیری علوم قرائت قرآن بشود، اما در سال ۱۹۰۵ میلادی به مدرسه الاحمدی مصر می‌رود (مدرسه‌ای که خیلی از قراء برجسته مصر از جمله مصطفی اسماعیل، محمود علی‌البنا و … در آنجا بوده اند) و دروس مربوط به علم قرائت قرآن را یاد می گیرد.

ورود به تدریس و معلمی قرآن

او همزمان با آموزش علوم قرائت قرآن به راهنمایی پدر خود به یادگیری علوم تدریس و معلمی می پردازد. به مدت سه سال فنون تعلیم و تدریس را یاد می گیرد، بعد از مدت سه سال مدرک فقیه که مربوط به بحث تدریس و یادگیری در مصر می باشد را اخذ میکند .
استاد بعد از اینکه در مجلس ترحیم ملک فؤاد دعوت شد، مراسم ترحیم و نیز تلاوت استاد به صورت زنده از رادیو پخش می‌شد که همین امر باعث ایجاد زمینه ورود استاد به رادیو شد.

اساتید قرآن اذعان دارند که قاریان براین باورند که سبک تلاوت استاد شعشاعی سبک و ساده است اما زمانی که تصمیم بر تقلید تلاوت های ایشان را دارند متوجه می شوند که تا چه حد پیچیده و دشوار است. استاد سید محسن موسوی بلده از اساتید پیشکسوت قرآنی کشور درباره تلاوت های استاد شعشاعی اینطور می گوید: استاد شعشاعی از جمله قراء اساطیری مصر به شمار می روند و مساحت صوتی کاملی از بم ترین تا زیر ترین پرده ها را داشتند.

برای مشاهده تولیدات قرآنی در کانال بهاردل در ایتا عضو شوید.

admin

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 0

    لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
    جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
    دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

    دیدگاه خود را بیان کنید

جدیدترین محصولات