غدیرشناسی-قسمت دهم | بعضی از اعمال و دعاهای سفارش شده در روز عید غدیر

در این مطلب از طرح غدیرشناسی، به بعضی از اعمال و دعاهای سفارش شده در روز عید غدیر می پردازیم تا با انجام این اعمال و دعا ها به خداوند متعال تقرب بجوییم.

غدیرشناسی: اعمال و دعاهای سفارش شده در روز عید غدیر

بعضی از اعمال و دعاهای سفارش شده در روز عید غدیر را ذکر کنید.

عید غدیر از بزرگترین اعیاد مذهبی در تقویم شیعی است. برای این روز مانند هر روز بزرگ دیگر، اعمال و دعاهایی سفارش شده است

که برخی از آن ها برگرفته از روایات منتسب به معصومان بوده و برخی از آن چه در کتاب ها آمده اگر چه به معصومان نسبت داده نشده است ولی انجامشان به امید ثواب اشکال ندارد.

دراینجا تعدادی ازاین ادعیه واعمال ذکر می شود:

۱-روزه: از مهمترین اعمالی که در این روز بسیار سفارش شده، روزه گرفتن است.
۲-عهد اخوت وبرادری


۳-نماز عید غدیر: امام صادق علیه السلام می فرماید: «هنگام ظهر، دو رکعت نماز خوانده شود؛ در هر رکعت یک سوره حمد، ده مرتبه سوره توحید، ده مرتبه سوره قدر و ده مرتبه آیۀ الکرسی» البته اگر یک بار سوره حمد و یک بار سوره توحید خوانده شود نیز کفایت می کند. بعد از نماز تسبیح حضرت زهرا سلام الله علیها گفته شود. و بعد از آن دعایی خوانده شود که در کتاب های ادعیه آمده است.

۴-نماز شب عید غدیر: نمازی برای شب غدیر نیز توصیه شده است که کیفیت آن چنین است: دوازده رکعت که جز در آخرین رکعت، سلام داده نمی شود؛ یعنی بین هر دو رکعت اندکی می نشیند. در هر دو رکعت سوره حمد و ده مرتبه سوره توحید و یک مرتبه آیۀ الکرسی خوانده شود؛ در رکعت دوازدهم؛ هفت مرتبه حمد، هفت مرتبه توحید، و در قنوت ده مرتبه بگوید:
«لا اله الا الله وحده لا شریکَ لهُ، له المُلکُ . له الحَمْدُ، یُحیی و یُمیتُ، و یمیتُ و یُحیی، و هو حیٌ لایموت» و مجدداً ده مرتبه بگوید: «بیَدِه الخیر و هُو علی کل شیءٍ قدیرٌ» سپس نماز را ادامه دهد و ده مرتبه در سجده بگوید: «سبحان مَن أحْصی کلَّ شیءٍ عِلْمُهُ، سبحانَ مَن لایَنْبَغی التسبیحُ الّا لَهُ، سبحانَ ذی المَنِّ و النِّعَم، سبحانَ ذی الفَضْلِ و الطولِ، سبحانَ ذی العِزَّۀِ و الکَرَم. أسألکَ بمَعاقِدِ العزِّ مِنْ عَرْشِک، و منتهیَ الرحمۀِ مِن کتابِکَ، و بالاسمِ الأعْظَمِ و کَلِماتِکَ التّامَّۀِ ان تصلّیَ علی محمّدٍ رسولِکَ و اهلِ بَیْتِه الطیبینَ الطاهِرِینَ و ان تَفْعل بی کذا و کذا (بجای کذا حوائج خود را از خدا بخواهد)، انّکَ سمیعٌ مُجیب»


۵-صلوات بر محمد وآل محمد: امام صادق علیه السلام می فرماید: «در روز غدیر صلوات بسیار بر محمد و اهل بیت او بفرستید و از افرادی که در حق آنان ظلم کردند، برائت جویید»

۶-زیارت: زیارت امین الله در روز غدیر و رو به مرقد امام علی علیه السلام توصیه شده است. اگر چه ممکن است از ظاهر این توصیه، شرط حضور در کنار مرقد امیرالمؤمنین علیه اسلام به دست آید، ولی این حکم شامل همه از جمله افراد دور از قبر نیز می شود.

۷-انجام غسل: امام صادق علیه السلام می فرماید: « [در روز غدیر] هنگام ظهر غسل کنید» در برخی منابع نیز به غسل در ابتدای روز سفارش شده است. البته انجام هر یک از این دو، در رسیدن به ثواب کافی است.

۸-انجام عمل نیک، صله رحم و رفت وآمد با دوستان: امام صادق علیه السلام می فرماید: «شایسته است در عید غدیر به وسیله عمل نیک، روزه، نماز، صله رحم و صله دوستان، به خداوند تقرب بجویند»

۹-گشاده دستی برای خانواده: امام صادق علیه السلام می فرماید: «سزاوار است انسان در روز غید غدیر به یاد خدا بوده، صلوات فرستاده و در آن روز امکانات بیشتری برای خانواده اش فراهم سازد»

۱۰-اطعام روزه داران: امام صادق علیه السلام می فرماید: «کسی که این روز، مؤمن روزه داری را اطعام دهد؛ مانند فردی است که هزاران نفر از مردم را اطعام داده است»

۱۱-پوشیدن لباس تمیز و پاک و معطر کردن آن در صورت توان: «و البس اطهر ثیابک و امسس شیئاً من الطیب ان قدرت علیه»

۱۲-خواندن زیارت غدیریه: زیارت غدیریه از زیارت نامه های امام علی علیه السلام است که از طرف امام هادی علیه السلام در روز غدیر صادر گشته است. هر چند زیارت غدیریه را در هر موقع از سال از نزدیک و دور میتوان خواند ولی سفارش شده به ویژه در روز غدیر خوانده شود

admin

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 0

    لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
    جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
    دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

    دیدگاه خود را بیان کنید

جدیدترین محصولات