غدیرشناسی – قسمت سیزدهم | اسامه بن زید که بود؟ و پیامبر (ص) چه مسئولیتی به او سپردند؟

در این قسمت از غدیر شناسی، به سوالی درباره اسامه بن زید پاسخ می دهیم که در اول او که بوده است و پیامبر صلی الله علیه و آله چه مسئولیتی را به او سپردند و اینکه عاقبت سپاه او شد؟؟؟

غدیرشناسی،ماجراو عاقبت سپاه اسامه بن زید

اسامه بن زید که بود؟


اسامه بن زید از صحابه پیامبر صلی الله علیه و اله بود که در بعضی از غزوات و سریه ها حضور داشت. پدرش زید بن حارثه، ازاد شده رسول خدا و از نخستین مسلمانان بود و به همین سبب زید و فرزندش اسامه را موالی پیامبر می خواندند.


در دهه اخر صفر سال ۱۱ هجری پیامبر بیمار شد. در حال بیماری، اسامه فرزند زید – آزاد شده پیامبر — را ، که در ان زمان ۱۸ ساله بود ، به امیری لشکری گماشت که برود به سمت شام و با نصارای روم شرقی بجنگد.

دستور فرمود که در ان لشکر، ابوبکر و عمر و ابوعبیده جراح و سعد بن عباده و دیگر سران صحابه از مهاجر و انصار شرکت کنند.

و تاکید فرمود که کسی از ایشان، از رفتن با ان لشکر، تخلف نکند و فرمود: « لَعَن الله مَن تَخَلَّف عن جَیشِ أسامه ، یعنی خدای لعنت کند هر کس را که از لشکر اسامه تخلف کند (و با آن نرود)

عاقبت سپاه اسامه :

حال پیامبر صلی الله علیه و اله در اثر بیماری سنگین شد. به لشکر اسامه ، که در بیرون مدینه بود خبر دادند که پیامبر صلی الله علیه و اله در حال احتضار است.

آنها که می خواستند در امر خلافت دخالت کنند به مدینه بازگشتند و دور پیامبر جمع شدند.

پیامبر فرمود: « آتونی بدواه و قرطاس أکتبُ لکُم کتابا لن تضلّوا بعدَه أبدا » یعنی قلم و کاغذ بیاورید تا (وصیت) نامه ای برای شما بنویسم که بعد از من هرگز گمراه نشوید.

عمر گفت: «ان النبی غلبه الوَجع و عندکم کتاب الله، حسبنا الله» یعنی بیماری بر پیامبر غلبه کرده است — کنایه از این که نمی داند چه می گوید — و نزد شما کتاب خداست و کتاب خدا ما را بس است.

در روایت دیگر در طبقات ابن سعد امده است که در آن حال یک نفر از حاضران گفت : « انّ نبی الله لَیَهجُر…” یعنی همانا پیامبر خدا هذیان می گوید.

برای مشاهده تولیدات تصویری قرآنی بهاردل در سایت بهاردل اینجا کلیک کنید.

admin

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 0

    لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
    جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
    دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

    دیدگاه خود را بیان کنید

جدیدترین محصولات