سیمای صالحان ( درس اول )

مقاله سیمای صالحان : یکی از اساسی ترین معارف دینی ما شناخت انسانِ کامل و قابلیت ها و ظرفیت های اوست. انسان کامل طریق ماست برای رسیدن به معبود. انسان کامل آینه تمام نمای معبود است. اوست که اطاعتش واجب است و تأسی به او مایه سعادت و نجات

سیمای صالحان – مقاله مذهبی

انسان کامل سبب نزول رحمت الهی است به تمام خلایق. و از همه مهم تر او حبلی است ممدود از عرش تا به فرش. او واسطه فیض است در تمام عوالمِ ما دونِ عالمِ وجوب. لذا توسل به او انسان را تا به عرش و تا کمال متناسب با هر کس بالا می برد.

مقدمه ی این توسل و این تأسی، شناخت مقامات و حالات انسان کامل است و این شناخت، هر چه صحیح تر و هر چه دقیق تر و کامل تر ، معرفتِ در توسل بیشتر.

یکی از راه های شناخت این حضرات، شناخت آنها از طریق توصیف خود آنهاست. زیارت جامعه کبیره که از قلب مبارک و نورانی امام هادی (سلام الله علیه) صادر و بر لسان ایشان جاری شده است کامل ترین و جامع ترین رساله ای است که در تبیینِ حالات و مقامات انسان کامل صادر شده است  و ما در ادعیه و زیارات و آیات قرآنی به ندرت، این مقدار تفصیلِ در بیان را مشاهده می کنیم.

البته ناگفته نماند که یک مؤمنِ حقیقی به این معارف علمی اکتفا نمی کند بلکه سعی در چشیدن و ذوق مطالب دارد. در حقیقت، معرفتِ حقیقی به انسان کامل یا به تعبیری امام معصوم، رسیدن و چشیدن مقامات آنهاست و هر انسانی به میزان این صَیروره، معرفتی نورانی به مقامات آنها پیدا می کند.

ان شاء الله در شماره های بعدی این مقاله علمی به بیان مطالبی راجع به عبارات این زیارت نورانی می پردازیم.

نویسنده مقاله : احمد خلیلی ( مدیر پژوهش دارالقرآن موسسه پیام غدیر )

admin

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 0

    لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
    جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
    دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

    دیدگاه خود را بیان کنید

جدیدترین محصولات