زیبایی های مسجد – خاطره ای از مرحوم حاج آقای حسینی

خاطره به نقل از : سید احمد علی حسینی

یک ویژگی دیگر ایشان دقت و احساس مسئولیت بود. اهل تبلیغات و شهرت نبودند. زحمت کشیدن و کار کردن را ترجیح می دادند. همین ساخت مسجد کار خیلی سنگینی بود . یک روحانی با دستان خالی و نداشتن پشتوانه و منابع مالی،

چگونه این کار پیشرفت کسی متوجه نشد. دوازده سال ایشان شب و روز نداشت. حالا شما مسجد را بازدید کنید. چقدر روی هر بخش فکر شده است.

نماسازی آن، تهویه ی آن و پیش بینی نیاز های مختلف و … محصول تمرکز ایشان روی مسجد است. به مسائل ایمنی خیلی توجه داشتند. این که درهای مسجد چگونه باید باز شود. در مورد تهویه و بخاری گازی مسائل ایمنی رعایت شود. بعد از ساخت هم ایشان فرمودند در یک دفترچه هرحادثه ای افتاد بنویسید. مثلا این بچه سرش به این جا خورد یا کسی از این پله افتاد.

تمامی حوادث را بنویسد تا آسیب شناسی شود و معایب برطرف شود و حادثه تکرار نشود. آتش نشان داشته باشید. از متخصصین هم همیشه راهنمایی می گرفتند.

خاطره از محمود معماری:

روحیه ی لطیف ایشان و حس هنرمندانه شان کم نظیر بود. گاهی اوقات می گفتند گل مریم بگیرید و در دفتر قرار دهید. وقتی داخل دفتر می آمدند، بوی عطر گل مریم پیچیده بود. می گفتند سبحان الله سبحان الله. بعد این شعر را می خواندند:

باغ گل برو به برگ گل بنگر      ز رنگ و بوش بخوان لا اله الا الله

خاطره ای از بابا مرادی:

روح لطیف و پر احساس ایشان در همه ی امور تاثیرگزار بود. این اثر را در ساختمان مسجد فایق می توانید ببینید. با این که از کاشی کاری های سنتی مرسوم کمتر بهره  برده شده، ولی زیبایی خاص و چشمگیری دارد. طرح ها در عین سادگی ولی دلنواز است. نورپردازی طبیعی و مکمل ساختمان است. شلوغ هم نیست و حواس آدم را پرت نمی کند.

یکی از ظریف کاری ایشان در مسجد دو بخش کردن آن است. ورودی خانم ها بدون پله و ارتفاع و هم سطح با ورودی آقایان ساخته شده است. ایشان تلاش کردند امکانات شبستان خانم ها به همان اندازه که برای آقایان هست باشد.

توجه به فعالیت های ورزشی و فعالیت های فرهنگی برای خانم ها و کودکان و جوانان باز از ویژگی های مسجداست. حتی تاسیس مهد کودک و پیش دبستانی که مادر ها بچه های خود را آنجا بسپارند و خودشان به فعالیت های مختلف بپردازند یکی از لطایفی است که کمتر در مساجد دیده می شود.


خالق اخلاق در خانواده کیست؟!

در این صفحه با مقالات و تصاویر بیشتر استاد آشنا می شود

کلیک کنید

جدیت در ساختمان مسجد

خاطره ای از امیر حسین حسینی

درباری نقشه ی مسجد شاید با بیست مهندس مشورت جدی کردند که زوایای مختلف آن بررسی شود و کاربری هایی که لازم دارند بتوانند اجرایی کنند.

راحتی و آسایش خانم ها

خاطره ای از امیرحسین حسینی

سالن ورزشی مسجد صبح تا ظهر در اختیار خانم ها است. اوایل که کار شروع شده بود می گفتند ما یک تابلود زدیم که سالن در این ساعت اختصاص به خانم ها دارد و ورود برادران ممنوع است ولی بعضی عادت ندارند، مکن است بی توجه بروند پایین. به خادم هم سپرده بودند اما باز هم ممکن بود برخی رعایت نکنند. ایشان خودش در ورودی راه پله صندلی می گذاشت یک کتابی هم که دستشان بود. می نشست که کسی پایین نرود و خانم ها راحت باشند. شاید یک ماه حاج آقا این کاررا تکرار کردند تا مسأله تثبیت شود و همه این کار را جدی بگیرند و عادت کنند.

خاطره ای از سید احمدعلی حسینی

یکی از برنامه های ایشان در مسجد، توجه به نظافت و زیبایی بود. حفظ آراستگی  و تمیزی لباس و جوراب و … مورد تاکید ایشان بود. حتی به رنگ جانماز ها هم دقت می کردند. جانماز های نمازگزاران در مسجد آبی رنگ است و ایشان می گفتند رنگ آبی نشان از آب و پاکی است. رنگ آبی آسمانی را برای محراب برگزیده بودندکه در کنار رنگ کرم روشن ترکیب زیبایی به دیوار های مسجد داده است. خودشان همیشه لباس کرم داشتند. از رنگ مشکی دوری می کردند. طبعا این رنگ ها در روحیه ی مخاطبین بسیار مؤثر بود. چهره ی با نشاط ایشان و لبخندی که زبانزد همه هست هم اضافه می شد. لذا فضاهای مسجد با رنگ شناسی و زیبایی شناسی آراسته شده است وهمین برای مردم آرامش بخش است. مثلا دوربین ها را که برای ایمنی و حفاظت نصب کرده بودند، زیر آن این جمله را نوشتند: با احترام مشاهده می شوید.

admin

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 0

    لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
    جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
    دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

    دیدگاه خود را بیان کنید

جدیدترین محصولات