تفسیر یک جلدی مبین ( معرفی تفسیر قرآن)

تفسیر استاد ابوالفضل بهرام پور با محوریت ترجمه ، بررسی آیات و تفسیر قرآن کریم

استاد بهرام پور در مورد انگیزه تألیف تفسیر یک جلدی مبین می گوید:

بیشتر مردم به خاطر مشاغل تحصیلی و کاری، فرصت چندانی برای مطالعه تفسیرهای چند جلدی ندارند. از این رو ضرورت آشنا کردن مردم با مفاهیم قرآن ایجاب می کرد که تفسیر یک جلدی به صورتی که ملاحظه می فرمایید، به رشته تحریر درآید. شما با مطالعه دقیق این کتاب، هم ترجمه دقیق آیات و ریشه لغات آن را فرا می گیرید و هم با تفسیر مختصر آیات آشنا می شوید.

گفتنی است مأخذ تفسیری این کتاب، همان تفسیر سی جلدی نسیم حیات می باشد. لذا برای مطالعه بیشتر و تفسیر مفصل آیات، توصیه می شود به تفسیر سی جلدی نسیم حیات مراجعه شود. به عنوان مثال برای آگاهی جامع از تفسیر مفصلِ موضوعاتی مثل محکم و متشابه، عالم ذرّ، ماجرای استراق سمع شیاطین، ماجراهای ظریف سوره یوسف و … باید به همان تفسیر مراجعه کرد.

ویژگی های تفسیر یک جلدی مبین

 1. ترجمه آیات به صورت زیر نویس. با این توضیح که ترجمه هر آیه دقیقا زیر همان آیه آورده شده است و با پایان یافتن آیه، ترجمه نیز پایان می یابد. یعنی حجم ترجمه ها، معادل حجم متن آیات است. این ویژگی باعث می شود که خواننده در خواندن ترجمه آیات دچار سردرگمی نشود.
 2. بررسی ترجمه و ریشه واژگان و تفسیر مختصر آیات کریمه در حاشیه متن قرآن. این ویژگی باعث شده است تا دقت ترجمه بالا رفته و کسانی که خواهان دسترسی دقیق و فنی به لغات و ریشه های آن هستند، به سهولت به این امر دسترسی داشته باشند. همچنین شرح این لغات، محک قوّت و ضعف ترجمه است، و خواننده می تواند تشخیص دهد که مترجم در چه مواردی ترجمه آیه را دقیق آورده و در چه مواردی از حریم معنای واژه بیرون رفته است.
 3. توضیح و تفسیر آیات و احادیث مربوطه و نیز شأن نزول ها، در صفحه مقابل. این ویژگی هم باعث می شود که به سهولت از تفسیر مختصر آیات آگاه شد.

آشنایی بیشتر با استاد بهرام پور

ابوالفضل بهرام پور، متولد ۱۳۲۰ شمسی در شهر زنجان است.

کارشناسی ارشد ادبیات و علوم قرآنی از دانشکده الهیات دانشگاه تهران دارد. ایشان مدرس روش ترجمه و تفسیر بوده، موسس دفتر ترجمه و تفسیر دار القرآن و سازمان تبلیغات اسلامی تهران است. ایشان از قرآن پژوهان کوشای معاصر است که از سالهای پیش از انقلاب در تالیف کتب درسی با شهید آیت الله محمد حسین بهشتی و شهید باهنر در زمینه ی مسائل قرآنی و دینی همکاری داشته است. همچنین محمد اسماعیل صائنی و عز الدین زنجانی از اساتید برجسته ایشان بوده اند. کوشش و هدف اعلای ایشان ناظر به آسان سازی فهم قرآن برای عامه ی مردم است.

ایشان یک سلسله تفسیرهای تک سوره ای آموزشی کم حجم دارد. از جمله ی سوره ی محمد ، سوره ی فتح ، سوره ی حجرات ، سوره ی « ق » ، سوره ی ابراهیم ، سوره ی ملک ، سوره ی جمعه ، سوره ی منافقون و سوره ی حجر . این آثار به نحوی تدوین شده که علاوه بر قابلیت مطالعه ی فردی ، جنبه ی درسی و خودآموزی هم دارد. در هر بخش ، اول لغتها ، سپس ترجمه ی آیات و بعد از آن تفسیر و برداشتها ، و در آخر بعضی ریزه کاریهای لفظی و نکات زبانی و ادبی به دست داده شده است.

آثار قلمی دیگر استاد استاد بهرام پور:

تفسیر یک جلدی مبین تفسیر قرآن در یک جلد مجلد مشتمل بر تفسیر کوتاه آیات هر صفحه در دو ستون، به همراه لغتنامه صفحه مورد نظر به علاوه ترجمه دقیق آیات (تحت اللفظی) و زیرنویس آیات به طوری که در تمام قرآن ترجمه با پایان آیه به اتمام می رسد که امتیاز منحصر به فردی در ترجمه های زیرنویس است. 

تفسیر ۳۰ چلدی نسیم حیات دارای بیانی قابل فهم عموم و خواص پذیر استاین مجموعه بر مبنای هر جلد یک جزء طراحی شده و از نظر محتوایی کاملا روشمند می باشد و در تمام مجلدات روش یکسانی حاکم است. از جمله قطعه بندی مفهومی آیات، یبان مفهوم کلی برای هر قطعه و ترجمه روان آیه و توضیح لغت و در ادامه تفسیر به بیان ساده و روان که تمامی قشرهای مردم را اغنا می کند

تفسیر ۸ جلدی نسیم حیات تفسیر ۳۰ جلدی با تصحیح نهایی در قطع وزیری و در هشت جلد ارائه گردیده است. حجم هشت جلد با هم برابر بوده و هر جلد از سوره ای شروع شده و به سوره ای ختم می شود

ترجمه قرآن با واژگان این کتاب به صورت ترجمه مقابل می باشد و در حاشیه هر صفحه قرآنی لغات همان صفحه با شرح ریشه لغت آمده است. این کتاب در دو قطع وزیری و جیبی با خط عثمان طه چاپ شده است.

حق با کیست؟ مناظره مذاهب اسلامی با وهابیت

قالب این کتاب به صورت مناظره است و قابل فهم برای عموم مردم می باشد و مشتمل بر طرح شبهات وهابیت و پاسخ آنهاست. همچنین تفاوت آرای موجود در مذاهب اهل سنت با فرقه وهابیت نیز آشکار می شود. مطالعه این کتاب خصوصا به جوانان و دانشجویان توصیه می شود.

سایر آثار

۱ – اخلاق و عرفان در سوره حجرات

۲ – تفسیر سوره لقمان

۳ – نگاهی به سوره محمد (ص)

۴ – یس قلب قرآن 

۵ – سوره ملک نماد قدرت

۶ – تفسیر سوره کهف

۷ – تفسیر سوره هل اتی 

۸ – آموزش ترجمه قرآن و نکات تقسیری در ۵ ترم (جزء ۱ و ۳۰)

۹ – ستون خیمه (در مورد اهمیت نماز)

۱۰ – تفسیر عرفانی مناجات تائبین

۱۱ – مناظره علی و سعید (پس او را که آفریده؟)

مقالات:

مفردات اعتقادی؛ اولیاء و مربیان

توکل؛۱۳۶۹ و ۱۳۷۳؛ پیوند (آموزش و پرورش)

احسن عمل چیست؟؛۱۳۶۹ و ۱۳۷۳؛ پیوند

فرق مخلِص و مخلَص؛۱۳۶۹ و ۱۳۷۰؛ پیوند

تزکیه مقدم است یا تعلیم؟/؛ بینات

ترجمان غیر چرا؟/؛ بینات (۱۸ و ۱۶)

سیستم توبه؛ بینات  مولف : ابوالفضل بهرامپور

ناشر : انتشارات آوای قرآن

توضیحات خلاصه :

تفسیر یک جلدی مبین
ترجمه و تفسیر قرآن بهرام پور
مؤلف: ابوالفضل بهرام پور
ناشر: آوای قرآن
نوبت چاپ:
قطع: وزیری
نوع جلد: گالینگور
خط متن قرآن: عثمان طه
نوع خط: نسخ
نوع ترجمه: زیر آیات، همراه با شرح لغات در دور صفحه و تفسیر برخی از آیات در مقابل
تعداد سطور در هر صفحه: ۱۴
تعداد صفحات متن قرآن: ۶۰۴ (تعداد صفحات قبل از متن: ۱۵ – و تعداد صفحات بعد از متن ۱۰، و در مجموع شامل ۱۲۳۲ صفحه است)
وزن: ۱۵۸۰ گرم

admin

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 0

  لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
  جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
  دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

  دیدگاه خود را بیان کنید

جدیدترین محصولات