ترجمه تفسیری و پیام رسان قرآن کریم برای نوجوانان و جوانان
Rate this post

Rate this post

در این مطلب با قرآن ویژه دیگری آشنا می شوید که با عنوان ترجمه تفسیری و پیام رسان یاد می شود که توسط آقای علی ملکی تهیه شده است و ایشان این کتاب تفسیر قرآن کریم را به جوانان و نوجوانان عزیز توصیه کرده اند.

نگاهی به ظاهر کتاب ترجمه تفسیری و پیام رسان قرآن کریم

معرفی کتاب ترجمه تفسیری و پیام رسان

حجت الاسلام و المسلمین علی ملکی، مترجم کتاب با بیان اینکه در چند سال پیش مشغول نگارش کتابی بودم که فرزندانم مدام درباره معنای ترجمه آیات قرآن از من سوال می کردند می گوید: “همین امر سبب شد که من به فکر یک ترجمه ساده و روان از قرآن کریم بیفتم و دلیل آن نبود یک ترجمه ساده و قابل فهم برای این نسل بوده است.”
مترجم با اشاره به این مطلب که طبق احادیث دینی و ترجمه های قرآن خداوند پیامبران را فرستاده که با زبان قوم شان با آنها صحبت کنند معتقد است: “متاسفانه ترجمه های موجود بسیار سخت و غیر قابل فهم است، پیامبری که در قوم عرب زندگی می کند به زبان عربی یا چینی سخن نمی گوید. منظور خداوند این است که پیامبر با قومش به زبان عامیانه سخن می گوید.

این ترجمه خواندنی بر مبنای تفسیر است و از المیزان، تسنیم، تبیان و سایر تفاسیر بهره برده ایم، به نظر من در ترجمه ضرورت ندارد که لغت عینا معنا شود آنچه که مهم است این مطلب است که مفهوم به خواننده انتقال داده شود، اگر در مفهوم آیه از لغت و یا ضرب المثل دیگری هم استفاده شود اشکالی ندارد

کلام رهبری

رهبری در نامه به جوانان غرب توصیه کرد که بیشتر به مطالعه دین بپردازید اما با داشتن چنین ترجمه هایی مثل: عرش خدا بر آب است چگونه می توان انتظار داشته باشیم که جوانان غربی با آیات الهی و دین اسلام آشنا شوند، پس ضروری است ترجمه های روان و قابل فهم به همه زبان ها را منتشر کنیم.”
این ترجمه، ترجمه تفسیری است مانند: ترجمه های مشکینی صفوی و خرمدل است اما ویژگی آن کوتاه بودن آن است زیرا سایر ترجمه های تفسیری بسیار طولانی است.
مثلا این آیه از قرآن کریم “کان عرشه علی الما” اینگونه ترجمه شده است که عرش خدا بر آب است. اگر معنی این را از چند نفر بپرسیم آیا اصلا متوجه آن می شوند یا نه، در حالی که عرش خدا همان سیطره و قلمرو فرمانروایی است و آب کنایه از آگاهی دانش دارد. در این ترجمه این آیه اینگونه معنا شده است که فرمانروایی خدا بر جهان براساس آگاهی است.
مترجم ترجمه کل قرآن را برای نوجوانان و دانش آموزان انجام داده است، چراکه معتقد است: “طبق روایتی، آغاز تربیت کودکان باید از تفسیر قرآن باشد لذا ترجمه ای تفسیری برای این سن را لازم دیدم.”

مترجم ( کتاب ترجمه تفسیری و پیام رسان قرآن کریم) معقتد است ترجمه ای که ارائه شده نگاه اصلی عامه مردم بوده است، یعنی اگر کسی سواد اندکی هم داشته باشد، وقتی این ترجمه را می خواند مشکلی در فهم آن نخواهد داشت. به همین دلیل مترجم و ویراستار خود را مدام جای مخاطب گذاشته و به این موضوع توجه داشته اند و در نهایت سعی کرده ترجمه ای مخاطب محور ارائه کنند.
مترجم معتقد است: “مشکل اساسی که در این عرصه وجود دارد، سنگین بودن کار ترجمه است، با خیلی از رایزن های فرهنگی ایران در دنیا، مؤسسات و سفارتخانه ها صحبت کرده ام تا به عنوان رایزن فرهنگی که ارتباط بیشتری با کشورها دارند، کار ترجمه قرآن به زبان انگلیسی، عربی و … را انجام دهند ما سنگینی کار ترجمه را بهانه می کنند.”

ترجمه تفسیر قرآن برای کودک و نوجوان

بحث ترجمه قرآن ( و همینطور تفسیر قرآن کریم) برای کودک و نوجوان بحث جدیدی است، اما همیشه ارتباط با قرآن وجود داشته، از سال ها پیش، نخستین خواندنی که کودکان تجربه میکردند، قرآن بوده است؛ چراکه کتاب راهنما و چراغ هدایت زندگی بشریت به شمار می رود. اما در این خصوص هنوز ترجمه ای قوی و خوبی انجام نشده است، ترجمه ای که بتواند آیات کتاب مقدس را روان، ساده و با زبانی نثر و داستانی برای کودکان و نوجوانان بیان کند. حجت الاسلام ملکی با اشاره به اینکه ترجمه خوب آن است که متوجه نشوی ترجمه است، می گوید: “اگر ترجمه را یکسان سازی متن مبدأ به متن مقصد بدانیم، ترجمه مناسب آن است که همان اول آن را بفهمیم وهمانگونه که خدا در قرآن فرموده است که قرآن را آسان نازل کردیم تا آن را بفهمید.
ما سه نوع ترجمه داریم، ترجمه لغت به لغت، ترجمه آزاد، ترجمه محتوایی، که ترجمه محتوایی بهترین نوع ترجمه برای کودک و نوجوان است.

در خصوص درخواست نامشروع زلیخا از یوسف(ع)، ترجمه ای که در همه قرآن ها آمده این است که، «کار زلیخا را در گمراهی آشکار می بینند» در حالی که این ترجمه اشتباه است چرا که زنان مصر و زلیخا در پی هدایت نیستند، وقتی به تفاسیر مراجعه می کنیم، منظور از ضلالت، ضلالت اجتماعی و عرفی است یعنی زلیخا عرف آداب عشق و عاشقی را رعایت نکرده است.

قرآن های ویژه – کتابی قرآنی توصیه شده به نوجوانان و جوانان

«ترجمه خواندنی قرآن» در دو قطع عَرضه می شود: رُقعی و جیبی.داخلِ این دو قطع «عین هم» است و فقط «رنگ جلد» و «اندازه »اش متنوع شده است.
رُقعی همان اندازهٔ معمول و رایجی است که ۹۰درصدِ کتاب های عمرتان را به آن اندازه دیده اید!
جیبی هم نصفِ رُقعی است، با همان قطر. البته به دلیل قطر کتاب، این اثر در جیب کت یا مانتو یا پالتو جا نمی شود! اما به راحتی می توان در کیف حملش کرد و همه جا ترجمه قرآن خواند

با قرآن های ویژه دیگر آشنا شویم

شما خوبان هر هفته می توانید با یک قرآن ویژه که به شما معرفی می کنیم آشنا می شوید برای مطالعه و آشنایی با ین کتب اینجا کلیک کنید

ویژگی ها

 1. روان بودن و سادگی؛
 2. ویرایش به روزِ زبانی و صوری؛
 3. مبتنی ساختنِ بندبندِ ترجمه بر تفسیر؛
 4. گذر از دشواری های ترجمۀ قرآن، در آیه های سخت فهم و متشابه و چندوجهی؛
 5. تلطیف بار معنایی برخی واژه ها، متناسب با سن و فضای فکری دانش آموزان و جوانان؛
 6. مرتبط ساختن آیه های یک سوره با هم، هم مسیر با پیام کلی سوره؛
 7. پاورقی های ضروری و مفید؛
 8. ترجمۀ لحن به لحن به تناسب موقعیت؛
 9. ترجمۀ قرآن به قرآن، برای پیشگیری از تضادهای ظاهری؛
 10. گرفتن بازخوردِ مستمر و منظم از گروه های مختلف؛
 11. آهنگین ساختن و سجع آوری؛
 12. معادل یا بی های فارسی و آسان فهم و به روز، برای عبارت های کنایی و غیرکنایی.

admin

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 2

 1. توسط محمد

  با سلام چطور میشود این قران را تهیه کرد؟
  یرای کانون دانش اموزی

 2. توسط admin

  سلام علیکم
  از انتشارات که معرفی شده است می توانید تهیه فرمایید.

 3. لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
  جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
  دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

  دیدگاه خود را بیان کنید