تجربیات آقای جوهری ، کارشناس و مدرس درس عربی

تجربیات آقای جوهری ، کارشناس و مدرس درس عربی

صبح روز یک شنبه ۲۳/۱۰/۱۳۹۷ هجری شمسی در محل دبیرستان نیکان ، با جناب آقای جوهری معلم درس عربی ، دیداری داشتیم.

ایشان از فارغ التحصیلان مدرسه علوی هستند و معلم مدرسه نیکان و علوی؛ بعد از استقبال گرمِ ایشان ، از ایشان خواستیم که در مورد طرح عربیِ (روش) توضیحاتی را بیان کنند.

ایشان ویراستار کتاب های الوان و أضواء و الرشاد و البلاغه (کتاب های طرح عربی روش) و مدرّس این طرح می باشند. مؤلف این کتاب ها (و مؤسس این طرح) جناب آقای بهشتی می باشد.

ایشان در سال ۱۳۵۸ هجری شمسی در دوران تعطیلی دانشگاهها (به مناسبت ایام انقلاب اسلامی)، با همکاری عده ای از دوستان دانشگاهی شروع به تألیف این کتاب ها و طراحی این طرح پرداختند و از همان سال این طرح در مدرسه علوی اجرا شد.

اکنون این طرح در ۳۶ مدرسه در حال اجراء می باشد و نیز در دبیرستان های نیکان و علوی، کتاب عربی هفتم و هشتم تدریس نمی شود و به جای آن از این طرح استفاده می شود. فقط سال نهم در ترم دوم به خاطر امتحان نهایی، کتاب عربی تدریس می شود.  

This is a test link for image or texxt

این طرح با شیوه آموزش زبان عربی در مدارس آموزش و پرورش کاملاً مغایر است. در این روش تکیه بر مکالمه و فهم است و روش درست آموزش زبان لحاظ شده است.

{۱٫ الفهم و الاستیعاب (الاستماع و النظر) ۲٫ القراءه (النظر و الإدراک) ۳٫المُحادثه و التکلّم (اللسان)۴٫ الکتابه (الیَد)}.

در این طرح ذهن برای یادگیری زبان الگو می گیرد.شروع اجرای این طرح در مدرسه از سال ششم است و تا پایان دوره دبیرستان إجراء می شود(حدوداً تا کتاب الرشاد). حاصل این روش مکالمه و فهم و الگو پذیری ذهن در زبان عربی می شود.

آقای جوهری بعد از این سالها که تجربه تدریس این طرح را دارند، مدعی هستند  که اولاً کسی که بنابر این روش زبان عربی را بیاموزد، از کتاب های عربی آموزش و پرورش بی نیاز می شود؛ یعنی محتوای کتاب های درسی را نیز شامل می شود.

ثانیاً روش درست یادگیری زبان عربی را طی کرده است ثالثاً با تسلط می توانند تکلم کنند.

 

و نیز ایشان  برای اثبات مدعای خود گفتند که می توانید هر دانش آموزی را که بخواهید انتخاب کنید و از ایشان آزمون بگیرید؛ (آزمون شفاهی برای تکلّم). کتاب ها عبارتند از:

 

کتاب الوان من اللغه العربیه دارای ۲ جلد ، هرکدام به همراه لوح فشرده و نیز کتاب التدریب.

 

کتاب أضواء من اللغه العربیه دارای ۳ جلد هرکدام به همراه لوح فشرده و نیز کتاب التدریب.

 

کتاب الرشاد (که در اصل چهار جلد است اما در یک جلد أمهات مطالب نحوی خلاصه شده است)

 

کتاب البلاغه فرصت نمی شود که در دوره دبیرستان تدریس شود؛ میتوان بعدها ، یعنی در دوره دانشگاه کار شود.

 

برای اجرای این طرح بسیار بسیار مهم است که مدرّسان این طرح دوره های آموزشی لازم را ببینند که هم به مباحث کتاب تسلط پیدا کنند و هم نحوه ی القای مطالب را بیاموزند.

معلم در این طرح در فعالیت های فیزیکی و ایجاد نشاط در کلاس باید از دانش آموز فعال تر باشد. دوره های آموزشی تربیت مدرس،  شامل دو دوره ،یک دوره کوتاه مدت  ۱۸ ساعته و یک دوره بلند مدت یک ساله کارآموزی ،در کنار یک مدرس مجری مسلط در کلاس می باشد.

ناگفته نماند امتحانات دانش آموزان در اثناء إجرای این طرح بسیار دقیق می باشد، و در مسائل جزئی بسیار ریز می شوند برای این که قدم به قدم میزان یادگیری دانش آموزان سنجیده شود و ضعف ها آشکار وواضح شده و معلم بتواند آن ها را برطرف کند.

کارشناس و مدرس درس عربی

لینک این صفحه

لینک تلگرام

admin

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 0

    لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
    جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
    دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

    دیدگاه خود را بیان کنید

جدیدترین محصولات