تبیین آیات الهی با بهره گیری از زبان رنگ + ترجمه قرآن کریم

کتاب قرآن ویژه ای که در ادامه به معرفی آن می پردازیم توسط آیت الله مکارم شیرازی ترجمه شده است ( ترجمه قرآن کریم ) و با تفکیک آیات الهی به وسیله رنگ ها معرفی می شود.

آیت الله مکارم شیرازی و معرفی ترجمه قرآن کریم ایشان

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحیمِ
وَ ما ذَرَأَ لَکُمْ فِی الْأَرْضِ مُخْتَلِفاً أَلْوانُهُ إِنَّ فی‏ ذلِکَ لَآیَهً لِقَوْمٍ یَذَّکَّرُونَ (آیه ۱۳ ، سوره نحل)

از آنجا که هدف از نزول قرآن ژرف اندیشی مردم در خلقت و ایجاد محبت و مهربانی و یکدلی در مردم جهان می باشد استفاده از ششیه رنگ بندی آیات بر اساس مفاهیم در تصویر سازی ذهنی و تدبر حفظ موضوعی و حفظ کلی آیات قرآن کریم و تثبیت ، تفسیر هرمنوتیکی آیات توجه به معانی آیت با عنایت به طیف رنگ های مختلف و تغییر در الحان قاریان محترم کلام وحی در حین تلاوت قرآن بدون نیاز به ترجمه تحت اللفظی می گردد.

جذابیت بصری و چینش رنگی که برخواسته از مفهو آیت می باشد بعث دقت سلول های بینایی در چشم و نهایتا در ذهن افراد می شود و چشم به آنچه میبیند معنا و جهت می بخشد. قرائت قرآن کریم با این روش با استفاده از مبانی روانناسی یادگیری (قانون سازماندهی و قانون شدت) روانشناسی گشتالت و روانشناسی رنگ ها به افراد در هر سن و مرتبه ای که باشند دیدگاهی جدید و نگرشی مفهومی به آیات الهی را القا نموده و موجب بهره مندی از زیبایی ها کلام خداوند با استفاده از مفهوم و معنای ذاتی رنگ ها که آفرینش آن یکی از بزرگترین شاهکار های خلقت است می باشد.

در اینجا به معرفی رنگ ها در این کتاب می پردازیم

روانشناسی رنگ و کاربرد رنگ در یادگیری قرآن کریم

راهنمای رنگ ها و استفاده آن در آیات

اوامر معروف پروردگار به مردم (واجبات) ، امر به معروف پیامبران ، معرفی مومنین ، اوصاف بهشت ، شناسایی نعمت های الهی بر بندگان ، گفتگوی ملائک با پروردگار ، رحمت عام خداوند به بندگان ، اشاره رمزی به پیامبر
.


گفتگو و عملکرد اندیشه کفار ، مشرکین و منافقین ، افشای نقشه ها و افکار کفار از طرف خداوند ، اندوه و حسرت گناه کاران ، عملکرد و اندیشه غیر مومنین تا زمانی که ایمان نیاوردند ، اندوه بی پایان یعقوب(علیه اسلام) فراموشی یوسف از یاد خداوند در زندان ، فراموشی حضرت آدم از عهد و پیمان با خداوند.
.


بازخواست ها ، سرزنش ها ، عقاب ملائک با گناهکاران ، نهی از منکر پیامبران ، بیان حکمت های الهی جهت روشن شدن اذهان ، تردید گناهکاران برای پذیرش ایمان
.


بیان عظمت الهی از طریق معرفی آیات و آفریده ها ، معجزات ، استجابت دعا ، بخشش گناهان از طرف پروردگار ، سخنان ملائک با پیامبران ، حروف مقطعه ، اشاره رمزی به پروردگار و قرآن ، رحمت خاص خداوند به انبیاء
.


خشم و غضب خداوند نسبت به گناهکاران ، محرمات ، گناهان کبیره ، اخطار فوق العاده شدید ، معرفی دشمنان خداوند ، نفرین پیامبران نسبت به امت متمرد
.


سخنان پروردگار با پیامبران به طور خاص ، اعلان عمومی پروردگار جهت فرمان قرض الحسنه به مردم ، واسطه قرار دادن پیامبران رای ابلاغ پیام به مردم از طریق کلمه ((قل))
.


حاکمیت و پادشاهی خداوند ، معرفی آیات سجده دار ۴ واجب ۱۱ ستحب ، آیه بسم الله الرحمن الرحیم به عنوان عظیم ترین آیه قرآن مجید ، آیات معرفی واجب اطاعت بودن خداوند ( کُرنش کائنات از طریق عبارت «کن فیکون» )
.


ادعیه قرآنی ، مخاطبات
.
.


بیان اوصاف قیامت و رستاخیز
.
.


بیان حکت ها از طریق تمثیلات (مثال) ، مقایسه ها
.
.


سوگند ها
.
.


کلام مستقیم ابلیس به طور مستقل با پروردگار و در مواجهه با خلایق
.
.

معرفی دیگر قرآن های ویژه

دارالقرآن موسسه فرهنگی پیام غدیر با هدف معرفی قرآن های نگارش شده و بهره مندی شما عزیزان از این کتاب ارزشمند الهی هر هفته به معرفی یک مصحف شریف قرآن کریم می پردازد.
شما می توانید
در این صفحه دیگر کتب معرفی شده را مشاهده فرمایید.

خواص رنگ ها در یادگیری قرآن

نور صورتی از انرژی تابشی است که با سرعت ۳۰۰۰۰۰ کیلومتر بر ثانیه در فضا سیر می کند و به صورت موج منتشر می شود و حامل انرژی می باشد و رنگ چیزی نیست جز ترجمه ذهن ما از طول موجی خاص ، طول موجهای نور در فاصله بین ۴۰۰ تا ۷۰۰ میلی میکرون روی طیف امواج الکترو مغناطیسی قرار دارند.
امروزه ؛ باید بیش از پیش به اثرگذاری رنگ در زندگی خود توجه داشته باشیم و از قدرت عینی و ذاتی و کاهش ناپذیر آن برای ایجاد روحی شاداب و پرورش ضروریات روان استفاده نماییم.

خداوند متعال از رنگ ها برای دادن معرفت و آگاهی به انسان ها استفاده کرده و در طبیعت هیچ عاملی قوی تر و متنوع تر از رنگ به عنوان اولین هدیه به انسان و علامت بارز حقیقت آگاه داده نشده است.
در جهان امروز اعتقاد بر این است که پاک ترین و خالص ترین و متفکر ترین ذهن ها آن هایی هستند که بی نهایت عاشق رنگ ها باشند و هیچ فرهنگی بدون داشتن تمایل به رنگ و نوآوری های آن وجود ندارد.

پژوهش های مربوط به رنگ نشان می دهد که میزان و نوع رنگ بر یادگیری اثر گذار است و روشنایی و رنگ آمیزی سبب بهبود پردازش بصی اطلاعات و کاهش فشار روانی می گردد. تحقیقات گسترده روانشناسی ثابت کرده که حافظه انسان برای ضبط و ثبت تصاویر صحنه های طبیعی در زمانی که تصاویر رنگی باشند بسیار بهتر از زمانی عمل می کند که تصاویر سیاه و سفید باشند.

هر رنگ زبان کلامی خود را دارد آن ها زبان زنده نورند و روح دارند و همچون کلمات سخن می گویند و با آن ها می توان به عنوان یک ابزار ارتباطی بهره برد و از پیامی که ارسال می کنند استفاده کرد. از اثر روانی آن ها در اطلاع رسانی کمک گرفت.

رنگ ها به علت فرکانس عالی و شیمییی خود دارای اثر گذاری جدی و عمیق و ژرف بر روی روان و شعور و اعماق ادراک افراد می باشند. اما تشخیص رنگ ثمره رشد و آگاهی است و رنگ ها در همه امور زندگی حتی در یادگیری و مسائل آموزشی به طور ناخودآگاه دارای اثرگذاری می باشند.

دانشمندان علوم تربیتی توصیه می کنند که بهتر است برای تقویت حافظه و ثبت کلمات در ذهن از متون رنگی استفاده شود و نماد های بصری و رنگی به کار گرفته شود. از ویژگی های ارتباطی و واکنش های عاطی رنگ ها بهره لازم برده شود. لازم به ذکر است که یک سوم اطلاعات کسب شده افراد از طریق بینایی و رنگ می باشد و از هر ۲ سلول مغزی یکی از آن ها در بینایی اثر گذار است.

۶۵% افراد بشر از طریق بینایی و بصری مطالب را یاد می گیرند و این مطلب موید این قضیه است که بررسی و جستجو کرن با چشم به رماتب راحت تر از گوش دادن می باشد برای این که در اینجا با یک علامت مشخص خارجی که می توانیم با چشم خود آن را دنبال کنیم سرو کار داریم هر رنگ دارای شخصیت منحصر به فرد و کیفیت جذب و انعکاس مخصوص به خود می باشد تا حدی که می توان شخصیت روانی افراد را سنجید اما سابقه استفاده از رنگ های مناسب از دیرباز مورد توجه بوده است و ابن سینا دانشمند مشهور ایرانی یکی از پیشگامان این طریقه از مداواست.

امروزه نیز می توان ضرایب هوشی کودکان را به وسیله رنگ ها کاهش یا افزایش داد و با آن ها برای نشن دادن موضوعات زمینی و یا آسمانی بهره برد و با توجه به مطالب ذکر شده باید بدانیم رنگ ها اولین و سریع ترین و مطمئن ترین رو برای تغییر ظواهر و یادگیری و مرتبط با تجربه های مستقیم هر انسان می باشد.

admin

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 0

    لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
    جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
    دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

    دیدگاه خود را بیان کنید

جدیدترین محصولات