بررسی وضع موجود و راهیابی به وضع مطلوب در فعالیت های قرآنی

تجربه معلمین موفق، در این طرح در مراسم آغازین مدرسه، تلاوت همگانی قرآن را با حفظ وضعیت موجود به اجرا می گذارد، ضمن این که علاوه بر تلاوت همگانی، دانش آموزان از پیام های قرآنی آیات منتخب بهره مند می شوند.

تجربه معلمین موفق، بررسی موضع موجود و راهیابی به وضع مطلوب در فعالیت های قرآنی

سوابق اجرای طرح

تلاوت همگانی قرآن کریم، در مراسم آغازین، همراه با پیام های قرآنی به زبان دانش آموزان، به مدت دو سال

سوابق فعالیت قرآنی

مربی، داور و مؤلف کتب دینی

عناوین تالیفات و تحقیقات پژوهشی

آیین زندگی از نگاه نهج البلاغه راز های زندگی از نگاه نهج البلاغه، کارشناس مقالات قرآنی مجله شمیم وحی، عضو گروه تالیف کتاب آوای نور قرآن پیش دبستانی، مؤلف کتب آموزش قرآن

شرح مبسوط طرح ارائه شده:

تلاوت همگانی قرآن کریم در مراسم آغازین، همراه با پیام های قرآنی و با استفاده از کتاب و نوار و هماهنگ با محتوای آیات کتب درسی قرآنی و دین و زندگی

هم اکنون شاهد تلاش فراوان نهادهای فرهنگی کشور در اشاعه معارف قرآن کریم هستیم.

لیکن دغدغه های مقام معظم رهبری، رهبر فرزانه انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خامنه ای مدظله العالی، در خصوص مهجور بودن قرآن، موضوعی است ضروری که باید از همه توان برای کاهش این نگرانی یاری جست.

به برکت نظام مقدس جمهری اسلامی ایران کلیه فعالیت های رسمی با تلاوت کلام الله مجید آغاز می شود.

مراسم آغازین در شروع فعالیت های روزانه مدارس نیز از این قاعده مستثنی نیست.

میلیون ها دانش آموز در سطح مدارس استان هر صبح و ظهر با این نوای روحبخش، جانی تازه می گیرند و برنامه های آموزشی و پرورشی را با ترنم آوای ملکوتی قرآن کریم آغاز می کنند.

آنچه که به طور معمول در تلاوت آغازین مدارس مرسوم می باشد، این است که یکی از دانش آموزان خوش صوت در حد توان آموزشگاه به قرائت قرآن کریم می پردازد.

لیکن صِرف تلاوت قرآن در هر روز با شیوه ثابت و یا عدم دسترسی به قاریان مسلط و بعضاً قرائت ناصحیح و تکراری در برخی آموزشگاهها، جاذبه، نشاط و فراگیری لازم را ایجاد نمی کند.

ادامه…

با عنایت به مطالب فوق، اینجانب جهت انس بیشتر دانش آموزان با این کتاب مقدس و در نظر داشتن علاقه دانش آموزان به کار دسته جمعی و گروهی و هم آوایی قرآنی در مراسم آغازین مدرسه، ضمن حفظ وضعیت موجود،

اقدام به طرحی نو و آزمایشی در ۱۰۰۰ آموزشگاه براساس سهمیه در نظر گرفته شده با عنوان تلاوت همگانی قرآن کریم در مراسم آغازین، همراه با پیام های قرآنی، با بهره گیری از تفسیر نور حجت الاسلام قرائتی و به صورت کاربردی و در حد فهم دانش آموزان به تفکیک دوره ها نمودم تا ان شاالله بتوان گامی هر چند ناچیز در مسیر رفع مهجور بودن قرآن کریم و ایجاد فضای روح بخش و ملکوتی قرآنی،در مراسم آغازین مدارس تربیت قرآنی دانش آموزان برداشت.

ضمناً محتوای آیات انتخابی در طرح تلاوت همگانی قرآن کریم از کتب درسی قرآن دوره ابتدایی و دین و زندگی دوره متوسطه و همچنین محتوای همگام با قرآن کریم دوره راهنمایی می باشد.

اهداف

 1. ایجاد انس بیشتر دانش آموزان با قرآن کریم.
 2. استفاده از علاقه دانش آموزان به کار گروهی در جهت فعالیت های قرآنی.
 3. بهره مندی از کتب درسی قرآن و دین و زندگی دانش آموزان در تهیه محتوای طرح مزبور جهت کمک به آموزش قرآن کتاب درسی و هماهنگی لازم با آموزش
 4. آموزش قرآن همراه با پیام های آیات به صورت غیر مستقیم در حد دوره های تحصیلی دانش آموزان
 5. تقویت فراگیری کتاب درسی قرآن و دین و زندگی
 6. آموزش صوت و لحن به طور غیرمستقیم و تعمیم آن در سطح عموم دانش آموزان
 7. تلاش در جهت رفع مهجور بودن قرآن کریم در مدارس.
 8. برگزاری مسابقات به صورت داوطلبانه از محتوای طرح جهت تاثیرگذاری بیشتر و اهدای جوایز عوامل طرح به نسبت تشویق از سطح مدرسه تا استان و یا کشور

یادآور می شود که در برخی از شهرستان ها در کشور بخشی از این طرح با روش ترتیل به انجام می رسد لیکن یکنواختی ترتیل خوانی و همچنین سرعت در تلاوت به روش ترتیل جاذبه لازم را برای دانش آموزان کمتر خواهد داشت.

علاوه بر این دانش آموزان قرآن را در طرح ارائه شده، به صورت همگانی و با طمأنینه و الحان جاذب به طریق قرائت، تلاوت می کنند، که مورد علاقه همه ی دانش آموزان می باشد.

قابل توجه اینکه قاری محترم در هر روز با برنامه ریزی از قبل تعیین شده، یکی از الحان را تلاوت می کند،که ضمن تنوع و زیبایی، آموزش الحان را با خود همراه دارد و این تلاوت، زمزمه روزانه دانش آموزان حداقل تا ورود به کلاس خواهد شد.

همچنین دو موضوع اساسی دیگر که بهره مندی از کتاب درسی قرآن آنان و توجه به پیام های قرائت شده بر اساس سن، نیاز و فهم آنان از نکات قابل توجه در این طرح می باشد.

نتایج ارزیابی

نتایج بازدید در اجرای آزمایشی طرح، اقبال، شور و نشاط زایدالوصفی برای مسئولین آموزشگاه، اولیاء، مربیان و دانش آموزان ایجاد شده، که بسیاری از مدیران با آگاهی از این فعالیت، علاقه مند به اجرای آن در مراسم آغازین مدارس خود هستند.

همچنین اجرای این طرح برای همکاران محترم علوم پایه نیز جاذب بوده است، که در بازدیدها به بدیع بودن و به روز بودن و تاثیر پذیری این طرح اذعان داشتند.

مراحل اجرای فعالیت

 • تهیه کتاب تلاوت همگانی قرآن کریم در مراسم آغازین
 • انتخاب آیات از کتب درسی قرآن و دین و زندگی که جنبه های اعتقادی و اخلاقی ملموس تری داشته اند.
 • استخراج تفسیر آیات فوق الاشاره از کتاب تفسیر نور حجت الاسلام قرائتی
 • آماده سازی تفسیر انتخاب شده به زبان دانش آموزان دوره های تحصیلی
 • تهیه نوار کاست مربوط به طرح

«برای مشاهده تولیدات تصویری در سایت آپارات بهاردل اینجا کلیک کنید.»

admin

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 0

  لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
  جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
  دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

  دیدگاه خود را بیان کنید

جدیدترین محصولات