ارزشیابی قرائت قرآن در مقطع تحصیلی دبیرستان شماره ۲

اولین هدف شیوه نامه آموزشی قرآن کریم در موسسه فرهنگی پیام غدیر «قرائت روان قرآن کریم» توسط دانش آموزان می باشد که دارالقرآن و العتره همواره می کوشد تا در راستای این هدف قدم برداشته و بستر آموزشی مناسب را فراهم سازد.

امر مهمی که در آموزش بهتر و صحیح تر، بسیار موثر است «شناخت» افراد تحت آموزش است.طبق مصّوبه ی ماده ی ۵  شیوه نامه ، دارالقرآن و العتره، همه ساله تمامی دانش آموزان مؤسسه را مورد ارزشیابی قرائی قرار می دهد و بر اساس نتایج این ارزشیابی ها و شناخت سطح دانش آموزان برنامه ریزی های آموزشی برای تمامی سطوح انجام شود.

مشروح فعالیت ارزشیابی :

در ابتدا و انتهای هرسال تحصیلی دو نوبت ارزشیابی انجام می شود. در سال تحصیلی ۹۷-۹۶ ارزشیابی نوبت اول، آبان ۹۶ و ارزشیابی نوبت دوم در اردیبهشت۹۷ انجام پذیرفت.

کیفیت برگزاری ارزشیابی نوبت اول :

این نوبت ارزشیابی در یک مرحله انجام شد، بدین صورتکه ممتحین با هماهنگی قبلی طی یک هفته در تمام مقاطع حاضر شدند و دانش آموزان بصورت کلاسی در اختیار ممتحنین قرار گرفتند و هر کدام از ممتحنین طبق مواد درسی کتاب قرآن آن پایه در جدول های مشخص شده شروع به ارزیابی دانش آموز نمودند .

که نتایج این نوبت به سمع و نظر مدیران محترم رسید.

اساتید ممتحن :

 1. استاد محمد برخورداری
 2. استاد علی زرگر
 3. استاد داوود لاچینانی
 4. استاد محمدزرگر

کیفیت برگزاری ارزشیابی نوبت دوم:

طی  بررسی های انجام شده بر سازوکار ارزشیابی های ادوار گذشته درجلسات داخلی دارالقرآن والعتره، تصمیم بر این شد که روند ارزشیابی ها، دستخوش تغییراتی شود که این تغییرات  با هدف بالا بردن کیفیت ارزشیابی ها و همچنین به منظور کاهش هزینه های جاری،کاهش میزان استرس دانش آموزان و افزایش دقت در ارزشیابی انجام شد.

لذا این نوبت از ارزشیابی در دو مرحله صورت پذیرفت، بدین صورت که همانند ادوار گذشته قطعه ای از کتاب درسی دانش آموزان (به تفکیک پایه) انتخاب شد،  در مرحله اول صوت قرائت دانش آموزان توسط معلمین قرآن در ساعت کلاس قرآن ضبط و به دفتر دارالقرآن تحویل داده شد، و در مرحله دوم فایل های صوتی در اختیار ممتحین قرار گرفت تا با فراغ بال ، دقت بیشتر و در طی تنها چند ساعت به فرایند ارزشیابی بپردازند.

شایسته است که از تمامی همکاران و عزیزانی که در اجرای این طرح ارزشمند مارا کمک کردند تشکر و قدردانی نماییم.

امید است با عنایت قرآن کریم و اهل بیت علیهم السلام در امر آموزش هرچه بهتر قرآن کریم و نشر معارف قرآن و اهلبیت موفق و سعادتمند باشیم.

admin

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 0

  لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
  جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
  دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

  دیدگاه خود را بیان کنید

جدیدترین محصولات